Megjöttek az első fotók: Trump aláírta első rendeleteit az Ovális Irodában (GALÉRIA)
Már hétfőn fontos döntések születtek.
Harmadszor is az év korrektorai közé került Póla Gergely, a Mandiner hetilap olvasószerkesztő-korrektora.
Harmadszor rendezték meg szeptember 25-én a Kárpát-medencei korrektorversenyt, a legrangosabb magyar helyesírási vetélkedőt. A 2019-ben szakmai előadásokkal, ünnepélyes átadóval a Duna Palotában útjára induló kezdeményezést tavaly a járvány – féléves halasztás után – a virtuális térbe kényszerítette. Mivel az idei esemény kiírásakor nem lehetett tudni, hogy szeptemberben milyen határátlépési szabályok lesznek érvényben, ismét a neten mérte össze tudását a szakma krémje.
A verseny hagyományosan két részből áll: helyesírási tesztből és korrektúrafeladatból. A teszt azt méri fel, hogy a résztvevő tudja-e például a nyerseség, a mordály, a viaszszerű vagy az efendi szó írásmódját, illetve képes-e azonnal, lényegében a kifejezést megpillantva alkalmazni mondjuk az összetételekre vonatkozó szabályokat, és bejelölni a kommunikáció-elmélet, jobbágyfelszabadítás és illesztőprogram-telepítés hármasából az elsőt mint hibás alakot.
A teszt kitöltésére nincs sok idejük a versenyzőknek, nem tudnak utánanézni az írásmódoknak és a szabályoknak, de
A korrektúrafeladat elvégzésére jóval több idő áll a résztvevők rendelkezésére, és bármilyen segédeszközt bevethetnek.
A gyakorlati rész az újságoknál, könyvkiadóknál, igényesebb hírportáloknál, sőt blogoknál, üzleti szereplőknél dolgozó korrektorok mindennapi munkáját idézi azzal a különbséggel, hogy nyelvhelyességi-stilisztikai szempontból nem kell nézni a szöveget, azt ugyanis lehetetlen precízen, objektíven mérni. Ez a feladat főleg az alaposságról szól. Persze otthon kell lenni a szabályzatban, hogy az ember esetleges bizonytalansága esetén tudja, hol keressen választ, no és nyilvánvalóan ki kell tudni szúrni a szövegben megbúvó helyesírási hibákat, azokat is, amelyek kaméleonként simulnak bele a közegükbe. A korrektori munka sokkal megbízhatóbb hibafelismerést követel, mint amire bármilyen szoftver képes – bizonyos nyelvtani tudás felett az emberek amúgy is csak az elgépelések kiszűrésére használják a szövegszerkesztők helyesírás-ellenőrző funkcióját.
A Kárpát-medencei korrektorverseny kiváló alkalom arra, hogy felhívja a figyelmet a nemzet felbecsülhetetlen kincsét jelentő magyar nyelvre, a helyesírás fontosságára, továbbá hogy egy pillanatra reflektorfénybe állítsák és elismerjék azokat, akiknek a munkája kívülről – jó esetben – láthatatlan.
A verseny első tíz helyezettjét díjazzák, a dobogósok megkapják az év korrektora címet is.
A Mandiner hetilap olvasószerkesztő-korrektora, Póla Gergely
Ezúttal a megosztott második–harmadik helyet szerezte meg Szvorényné Mezei Klárával, aki a BKK-nál dolgozik mint kampánykommunikációs főmunkatárs, korrektor és magyar nyelvi lektor. Az első helyen Helfrich Judit, az MCC Press főszerkesztője végzett.