Keresztény környezetben nőttél fel?
Vallásgyakorló katolikus családból származom – már kiskoromban megkereszteltek, hamar megvolt az első ministrálásom is, szóval igen, mondhatjuk, hogy tankönyvbe illő módon beleszülettem a keresztény közegbe.
Aztán persze jött a kamaszkor, eltávolodtam a hitemtől;
nem jártam misére, nem imádkoztam stb. 16-17 évesen kapcsolódtam be újból az egyházi vérkeringésbe, a hit napi szintű megélésébe. Ez egyébként már Újpesten történt, a kertvárosi közösségben. Innentől aztán egyre intenzívebbé vált a hitéletem, hittancsoportom lett, elkezdtem a Mária Rádióban műsort vezetni és szerkeszteni.
Ebben az újpesti közösségben találkoztál a későbbi feleségeddel is?
Igen.
A politikai-világnézeti eszmélésed együtt jelentkezett a hithez való visszatéréseddel? Evidens volt számodra, hogy a kereszténységhez leginkább egy jobboldali attitűd tartozhat? Adódtak ezzel kapcsolatos küzdelmeid?
Nem voltak küzdelmeim, ez a két terület a kezdetektől fogva szervesen összetartozott bennem. A szüleim mélyen elkötelezett hazafiak, jobboldali emberek. Valamiféle ösztönös jobboldaliság működik bennük, ahogy egyébként bennem is. Vagyis világos volt, hogy
nemcsak keresztényként, hanem jobboldaliként, patriótaként is kell élni a hétköznapokban.
Teológiailag természetesen elválasztható egymástól ez a két attitűd, de gyakorlatilag – mármint az én esetemben – semmiképpen. El sem tudom képzelni, hogyan lehetne ezt az egységet megbontani.
De azért van ennek az egységnek egy világos benső differenciáltsága, nem? Úgy értem, nyilván minden döntésben a keresztény hitnek, Istennek kell az első helyen állnia.
Isten, család, haza. Ilyen sorrendben vagyunk felelősek. Ha pedig ez a sorrend, akkor az ember – hacsak nem képmutató – a politikai küzdelmek során is megpróbál ehhez méltó módon viselkedni. Persze nem állítom, hogy mindig sikerül kellőképpen eltalálnom az arányokat, a sorrendet. Hogy csak egy példát mondjak: eléggé hirtelen természetem van, hamar felkapom a vizet.
Biztosan érzékeled, hogy sokan amolyan „díszburkolatként" használják a kereszténységet a politikában. Sőt, némelyek hajlamosak „bunkósbotot" csinálni Jézusból.
A politikai kereszténység önmagában nagyon-nagyon kevés. Egy keresztény ember mindig értékküzdelmeket folytat, és ezekhez a politikát eszközként igyekszik felhasználni.
Ha nem így tesz, akkor a kereszténysége szimpla mázzá válik.