Egy sörözőben ültünk. Cimborákkal. Olyanokkal, akikkel úgy körülbelül az ember bármit meg mer osztani, tudja, hogy nem fogja visszahallani, legfeljebb ugyanebben a körben, ugratás formájában; ezért szép dolog a betyárbecsület. Egyszóval ültünk, és söröztünk gyanútlanul. Álmunkban sem gondoltuk, hogy közben valaki megfigyel minket. De nem csak éppen itt és most, a szomszéd asztaltól egy komikusan kivágott újság mögül! Pénzt és energiát nem sajnálva naphosszat titkaink után koslat, csúcstechnológiát és dollármilliókba kerülő analitikai szoftvereket vet be, és akármerre megyünk, bárhol elérhet bennünket, hallhatja minden szavunk – ráadásul mindezt a saját telefonjainkon keresztül. Hogy nem csak az úgymond lényegre figyel, hanem minden rezdülésünket követi, pillanatnyi szeszélyeink, hóbortos kiszólásaink sem maradnak rejtve, de még akkor sem, ha viccből mondjuk: ő nem ismer tréfát.
Jó adag gyanútlanság, megfelelő naivitás szükségeltetett ahhoz, hogy elhagyja a számat a mondat, amely megpecsételte további sorsom, akár Kundera főhőséét a Tréfában. Egy szó, mint száz, kimondtam:
szerintem fasza dolog hegyet mászni!”
Kódolás ide, kódolás oda, tizenöt percbe sem tellett az elvtársaknak, hogy a megfelelő módon reagáljanak.
Negyedóra múlva, amikor kinyitottam a telefonom, megdöbbenve láttam, hogy elárasztották a Facebook hírfolyamom az osztrák Alpok hegymászásra alkalmas tájairól szóló hirdetésekkel, soha vissza nem térő alkalmakkal, helyi szállodák, apartmanok, szolgáltatók dicshimnuszaival.
*
Nem gondolom, hogy most olyan orbitálisan nagy felfedezést tettek volna azok, akik amiatt kongatják a vészharangot, hogy megfigyelik őket, s hogy hát erről tanúskodik a saját hangjuk visszahallása is. Roppantul jól emlékszem arra, amikor a kétezres években, s különösen 2006 után nem lehetett úgy telefonbeszélgetést lefolytatni vonalason, hogy az ember ne ütközött volna hasonló anomáliákba.
Szüleim rendszeresen köszöntötték az elvtársakat a vonal harmadik végén, ha az Egyesült Államokba vagy Kanadába telefonáltak.
Pedig még milliomosok meg befolyásos exminiszterek meg úgy általában senkik sem voltunk, csak egy jobboldali család, ahol tizennyolc éves jómagam fórumokon olyan kérdésekben formált véleményt, mint például, hogy az egyszeri revízió kapcsán túl szabad-e menni a bukovinai csángók kedvéért az ezeréves határon, vagy sem, illetve aljas dolog bevezetni a tandíjat; páran lapot és pártot is alapítottunk fejben, mert hát minket is elkeserítettek az akkori választási eredmények, aztán körülbelül ez ennyiben is maradt. A telefonban azért a hangom vissza-visszaköszönt nekem is, én pedig jó egészséget kívántam Szilvásy elvtársnak.