Bezzeg-Ausztria és a Covid: kiderült, hogyan mentek milliárdok a járványkezelésre

Kiderült: a Magyarország méretű lakosságra több mint kétszázmillió tesztet használtak el, ehhez képest az oltási program aprópénz volt.

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) engedélye nélkül nem vennék fel az uniós szintű igazolványba az orosz és a kínai vakcinákat.
A héten csütörtökön tárgyalja az Európai Parlament az uniós oltásigazolvány kérdését, a tagállamokat tömörítő Tanács már elfogadta saját álláspontját a kérdésben. Ha az EP dűlőre jut, utána megkezdődhetnek az intézményközi tárgyalások a szabályrendszer végső kialakításáról.
Az EP illetékesei a Portfolio összesítése alapján csak az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által jóváhagyott, illetve az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által sürgősségi használatra engedélyezett oltóanyagokat vennének fel az európai oltási igazolványba. Mivel az orosz és a kínai vakcinák egyelőre egyik feltételnek sem felelnek meg, így az ezekkel a szérumokkal beoltott személyek akkor utazhatnának be egy másik tagállamba, ha annak ez nincs ellenére. Ismert, hogy a Szputnyik V nevű orosz oltóanyag fejlesztője már kérte az EMA jóváhagyását, és ha megkapja az engedélyt, akkor ez a vakcina is bekerülhetne az oltási igazolványba.
A képviselők remélik, hogy májusban sikerül majd nyélbe ütni a megállapodást a Tanáccsal, és így már júniusban hozzá lehet majd férni EU-szerte a dokumentumhoz. A Tanács által elfogadott álláspont értelmében átmenetileg, egy hat hetes időszakra még párhuzamosan léteznének a nemzeti és az uniós igazolványok, majd ennek leteltével az előbbit megszüntetnék. Az oltási igazolványok addig maradnának használatban, ameddig a WHO a világjárványt befejezettnek nem nyilvánítja.
Nyitókép: Tabyldy Kadyrbekov / Sputnik / AFP