„Ha elég szemetet halmozol fel a szekrényedben, egy nap, amikor a legkevésbé készülsz rá, az ajtó felpattan majd, és mindaz, ami odabent felgyülemlett, majd a sötétben kérlelhetetlenül tovább nőtt, eltemet majd. Nem biztos, hogy marad az életedből elég idő és energia arra, hogy szembenézz vele, átválogasd, és megtartsd, ami szükséges, a többit pedig eldobd” – vezet át Peterson a harmadik fejezetben a számára oly nagy ismertséget, de oly sok gyűlöletet is hozó kedvenc témájára, az egyéni felelősségre.
Negyedik szabálya szerint „a lehetőség ott van, ahol a felelősséget nem vállalták”, az pedig, hogy az élet nagy játékának szabályai vannak, végső soron rengeteg lehetőséget teremt. „Egyáltalán nem jó dolog a legidősebbnek lenni a diákszövetségi bulin. Ez ugyanis maga a menő lázadásnak álcázott reménytelenség”, aminek „Sohaország-íze van”. „Egy irány nélküli, de tehetséges huszonötéves vonzereje reménytelennek és patetikusnak tűnik harminc éves korban, negyvenévesen pedig egyenesen szavatossági idején túlinak” –
hangsúlyozza a munka, a cél és a fegyelem jelentőségét Peterson,
aki szerint az önmagunkkal kapcsolatos felelős döntések meghozatala valójában társadalmi kötelezettség: „A puszta tény, hogy valami a jelenben boldoggá tesz, nem jelenti azt, hogy mindent egybevéve is az érdekedet szolgálja. Az élet könnyű lenne, ha így lenne. De vagy te most, leszel te holnap, leszel te jövő héten, meg jövőre, meg öt év múlva, meg egy évtized múlva – és a kegyetlen kényszer arra szorít téged, hogy mindezeket a »te«-ket is figyelembe vedd”.
A sztárpszichológus szerint önmagunk több idősíkon való elképzelése, az eljövendő idővel kapcsolatos tudatosság különbözteti meg az embert az állatoktól – például a zebráktól, akik oroszlánharapás általi haláluk pillanatáig csak békésen pihenő oroszlánokat látnak.
A könyv utolsó fejezeteiben hangsúlyosabb szerephez jut a párkapcsolat témája, Peterson pedig – nem keresztény szemszögből ugyan, de –
ismét megvédi a házasság intézményét.
„Valóban egész hátralévő életedben azt akarod kérdezgetni magadtól, hogy – mivel mindig megvan a lehetőséged a távozásra – jó döntést hoztál-e? Minden bizonnyal nem hoztál jó döntést. Hétmilliárd ember él a világon. Mondjuk azt, hogy közülük legalább százmillió jó partner lett volna a számodra. Minden bizonnyal nem volt időd mindet kipróbálni, és annak valószínűsége, hogy az elméletileg optimális embert találtad meg magad számára, a nullához tendál. De őt nem megtalálni kell, hanem megcsinálni, és ha ezt nem tudod, nagy bajban vagy” – véli több, mint harminc éve házas Peterson.