Nyugatról érkező elismerés: „Kívülállóként azt látom, hogy Orbán Viktor ezeket a csapdákat eddig sikeresen elkerülte”
A volt brit brexitügyi főtárgyalóval, Lord David Frosttal beszélgettünk.
Határozattervezetet nyújtott be Nagy-Britannia és az EU az ENSZ Emberi Jogi Tanácsához.
Mianmarra vonatkozó határozattervezetet nyújtott be csütörtökön hivatalosan Nagy-Britannia és az EU, egy nappal azelőtt, hogy az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa rendkívüli ülést tart a mianmari puccs nyomán kialakult válság miatt.
A mostani szöveg mindössze „határozottan helyteleníti” a puccsot, bár továbbra is a demokratikusan megválasztott Aung Szan Szú Kjí de facto mianmari vezető és további tisztségviselők szabadon engedésére szólít fel, és az ENSZ emberi jogi megfigyelőinek beengedését sürgeti az országba.
A délkelet-ázsiai országban a hadsereg február 1-jén, a parlament ülése előtt néhány órával vette át a hatalmat,
és őrizetbe vette Aung Szan Szú Kjít, valamint több magas rangú politikust. A lépést azzal indokolták, hogy a kormány nem reagált a hadsereg választási csalásokra vonatkozó panaszaira.
Min Aung Hlaing, a mianmari junta vezetője egy héttel később szabad választásokat ígért, és ígéretet tett arra is, hogy a hadsereg átadja a hatalmat következő választásokon nyertes politikai erőnek. A hadsereg egyéves rendkívüli állapotot vezetett be, és kinevezte az új kabinet tagjait. Az elmúlt napokban folyamatossá váltak a több tízezres megmozdulások az országban, és polgári engedetlenségi mozgalom kezdődött. Kedden a rendőrség éles lőszerrel lőtt tüntetőkre.
(MTI)
Fotó: MTI/AP