„Erős eszközt adtak a kezünkbe az állam- és kormányfők a jogállamisági rendelet támogatásával, amely január elseje óta hatályban van, és alkalmazni is tudjuk azt, így »nagyon sok pénzt blokkolhatunk«, például nagy magyar állami beruházások kifizetéseinél” – mondta az osztrák Der Standard című lapnak adott interjújában Věra Jourová.
„Mindig a jogállamiságért, a szabadságért és a demokráciáért kell küzdeni. A rendelet január 1-je óta hatályban van, és alkalmazhatjuk is. Egyértelmű jogi kompetenciánk van, amelyet a kormányfők leírtak”– tette hozzá.
A Der Standard szerint hiába próbál időt nyerni a magyar és a lengyel kormány azzal, hogy a jogállamisági rendelet szövegét az Európai Bíróságra viszi várhatóan februárban, a Bizottság nem fog habozni az uniós költségvetési kifizetések megállításával, ha a magyar vagy a lengyel kormány nem enged a vitás kérdésekben. Magyarországon az igazságszolgáltatás, a média és a kisebbségi jogok helyzetét, míg Lengyelországban az igazságszolgáltatás teljes letámadását látja a Bizottság a jogállamiság legnagyobb sérelmének – írta meg az Index.
Az interjúban szóba kerül, hogy ezek a „visszaélések" vezettek korábban a 7-es cikk szerinti jogállamisági eljárásokhoz, amelyek azonban szerinte „évek óta eredménytelenül folynak, mivel a szavazati jog felfüggesztéséhez egyhangú döntés kellene a tagállamok között, de a két kormány egymást kölcsönösen védené egy ilyen szavazásnál” – mondta, hozzátéve, hogy emiatt „ezek az eljárások frusztrálóak és használhatatlanok”. Az alelnök szerint ezért is jó most, hogy a jogállamisági mechanizmus révén egy erős és hathatós eszközt kaptak a kezükbe.