CEBR: Erősebb lesz a növekedés a világban, mint a globális válság után

2021. január 01. 16:28

Londoni elemzők szerint a vakcinák hatására több évtizede nem tapasztalt fellendülés kezdődhet az idén a világgazdaságban.

2021. január 01. 16:28
null

Több évtizede nem tapasztalt ütemű fellendülés indulhat az idén a világgazdaságban, miután a koronavírus elleni globális oltási kampány kiteljesedésével várhatóan megkezdődik az élet visszatérése a normális kerékvágásba – jósolták 2021-re szóló pénteki előrejelzésükben londoni pénzügyi elemzők.

Pénteken ismertetett idei előrejelzésükben a CEBR londoni elemzői közölték: várakozásuk szerint az oltások alkalmazásának széleskörűvé válásával a világ nagy része az idén "elindul a normalitás felé", és ennek nyomán életre kelhet a koronavírus-járvány miatt tavaly elfojtott fogyasztás.

 

 

A ház szerint ez áremelkedést és sok területen – mindenekelőtt a szolgáltatási szektorokban – akár hiányt is okozhat, mivel a kínálat nem feltétlenül tud majd lépést tartani a hirtelen megugró kereslettel.

A CEBR várakozása szerint különösen igaznak bizonyulhat mindez a turizmus területén, mivel nagyon sokan, akik a korlátozások miatt tavaly nem vakációzhattak, és még az idei év elején sem mehetnek például sítúrákra, alig várják, hogy utazhassanak vagy meglátogathassák szeretteiket.

Mindezek alapján valószínűsíthető, hogy a legjobb üdülőhelyek, repülőjáratok és szállodák teljesen betelnek az év második felére. Ez is áremelkedésekkel járhat, részben azért, mert a költséges elővigyázatossági, távolságtartási intézkedésekre várhatóan még szükség lesz, másrészt azonban azért is, mert a példátlan kereslet közepette a turisztikai vállalkozások igyekeznek majd behozni az előző másfél évben elszenvedett veszteségeiket – áll a CEBR pénteki előrejelzésében.

A ház hangsúlyozza, hogy a turizmus világszerte a bruttó hazai össztermék (GDP) 10 százalékát állítja elő, így az ágazat kilábalása lendületet ad majd a világgazdaság egészének.

Ebben a környezetben a CEBR londoni elemzői azzal számolnak, hogy a világgazdasági szintű GDP-érték - amely számításaik szerint tavaly 4,4 százalékkal zuhant - az idén 5,3 százalékkal növekszik. A cég kiemeli, hogy legutóbb 45 évvel ezelőtt, 1976-ban volt ugyanilyen ütemű éves növekedés a világgazdaságban.A CEBR várakozása szerint hasonló tényezők miatt a brit gazdaság növekedési üteme is sok évtizedes rekordot dönthet az idén.

A ház becslése szerint a brit hazai össztermék tavaly 11,4 százalékkal zuhant. A járvány idején azonban 200 milliárd font (82 ezer milliárd forint) pótlólagos megtakarítás képződött a brit háztartási szektorban, és ha ez az idén kiadásként jelenik meg, a brit GDP-érték 8 százalék körüli ütemben is bővülhet 2021-ben – áll a CEBR pénteki előrejelzésében.

A cég történelmi távlatú visszatekintése szerint a brit gazdaság a legutóbbi évszázad során csak 1915-ben, 1927-ben, 1940-ben és 1941-ben produkált ilyen vagy ehhez hasonló növekedési ütemeket. A világgazdaság növekedési kilátásairól más nagy londoni házak is derűlátó előrejelzéseket állítottak össze a koronavírus elleni vakcinák megjelenése nyomán.

 

 

A tanulmányban szereplő visszatekintő kimutatás szerint ez erőteljesebb növekedés lesz, mint amelyet a világgazdaság a globális pénzügyi válság után, 2010-ben elért, és meghaladja az 1980-as, illetve az 1990-es évek recessziói utáni kilábalások ütemét is. Az Oxford Economics grafikus elemzése szerint az idei naptári év negyedévenkénti globális növekedéseinek átlaga 1978 óta a legmagasabb lesz.

A ház londoni elemzői közölték: az elmúlt hónapban jelentősen átrendeződött az alapeseti előrejelzéseiket meghatározó kockázatok megoszlása. Az Oxford Economics hangsúlyozta, hogy 2020 nagy részére határozottan lefelé ható előrejelzési kockázatokat érzékelt. Annak nyomán azonban, hogy immár legalább három biztonságos és hatékony vakcina is megjelent, több lefelé ható kockázati tényező elenyészett, közöttük a számos további járványhullám rizikója is, az előrejelzéseknek felhajtóerőt adó tényezők száma ezzel egy időben növekedésnek indult – áll az Oxford Economics tanulmányában.

(MTI)

Összesen 43 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pumuklik
2021. január 02. 12:17
Mert már a világon is rájöttek az unortodox gazdaságpolitika előnyére!
llnnhegyi
2021. január 02. 11:46
Matolcsy György MNB elnöke,a nemzetgazdasági miniszter Varga Mihály már meghirdették, lépések tucatjait tették a brutális növekedés elősegítésére! A liberalbolsevista politikusaink,a szájtépők,a moslekkoalicio tagjai tiltakoznak a fejlődés ellen,mondván igy a büdös életben sem tudják legyőzni a Fidesz Kdnp koalíciós kormányt/ pártokat!
bagira
2021. január 02. 01:20
A Big pharma sorban áll egy sziráki laboratórium ajtajában A Reuters tudósított egy szenzációs magyar eredményről, a Szirákon, Dr. Lukács Noémi laboratóriumában előállított antitestekről, amelyekért a világ gyógyszeriparának összes óriása, az amerikai Pfizer-től a németországi BioNTechig sorban áll tájékoztatta sajtószolgálatunkat Botos László, az MVSZ Amerikai Országos Tanácsának elnöke. A biológus egyetemi tanár, Dr. Lukács Noémi nyugdíjas éveiben hazatelepült szülőfalujába, Szirákra, és földszintes szülőházának egy részében világszínvonalú laboratóriumot alakított ki. Itt működik cége, az English Scientific Consulting Kft., más néven SCICONS, amely egyetlen gyártója és világméretű forgalmazója a kettős szálú RNS (dsRNS) jelenlétét kimutató anyagnak, azaz bizonyos monoklonális antitesteknek. A dsRNS a szaporodó vírusok mellékterméke. Ugyancsak mellékterméke a dsRNS a készülő koronavírus elleni oltóanyagoknak. Életbevágóan fontos, hogy a forgalomba kerülő oltóanyag mentes legyen bármilyen genetikai mellékterméktől. Ennek a mellékterméknek a kimutatását végzi a Dr. Lukács Zsuzsa cége által előállított antitest. A Szirákon előállított antitestekből pár gramm elég a világ összes gyógyszergyártója szükségleteinek kielégítésére. Az innen postázott adagokat mikrogrammban mérik. A Reuters megemlíti, hogy nem csak a Pfizer, hanem a német BioNTech is vásárlója a sziráki cégnek. Ráadásul a BioNTech ugyancsak egy magyar asszonynak köszönheti jelenlegi főszerepét a koronavírus ellenszeréért folyó versenyben. A BioNTech Karikó Katalin, a cég alelnökének szabadalmára épít. Az egész emberiséget érintő koronavírus ellenszeréért folyó világméretű kutató-versenyben kiemelkedő teljesítmény született egy kis magyar faluban, és kiemelkedőt teljesítettek e téren magyar asszonyok. Igazán talányos, hogy a magyar sajtó figyelme erre nem terjedt ki, még hat nappal a Reuters tudósítását követően sem. https://magyarmegmaradasert.hu/kozerdeku/jelentos-hirek/item/5664-z?fbclid=IwAR0W_l-HMeOvWhSISoQFnoWnRaLjiQ9EVhL_mi9xdrHQJEuDS57yvCEg8xA
feux follets
2021. január 02. 01:20
Nem, nem.............., olyan, hogy stabil / inflációmentes / pénz nem létezik. Illetve elvileg van, ez a Silvio Gesell féle úgynevezett Schwundgeld. Aminek a lényege, hogy nem tudsz belőle tőkét képezni, mert nem hogy kamatot nem kapsz rá, minden nappal hivatalosan kevesebbet ér. Nota bene, lassan közelítünk ehhez az ideális állapothoz a negatív kamatokkal. Ezt hívjuk mi delfációnak, ami a mostani monetáris rendszer katasztrófája.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!