2015–2020: five years of the migration crisis – Strategic implications and prospects néven angol nyelvű konferenciát tartott a Migrációkutató Intézet. A vendégek az elmúlt öt év migrációs válságának és a terrorizmusnak a kapcsolatát vizsgálták. A konferenciát Janik Szabolcs, az intézet igazgatóhelyettese nyitotta meg, aki bemutatta az előadókat: David Engels belga történészt, a poznani Instytut Zachodni kutatóját, Csiki Varga Tamást, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének tudományos munkatársát, Wagner Pétert, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatóját, valamint Kis-Benedek Józsefet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatóját.
Aki szerint nincs összefüggés a migráció és a terrorizmus között, az csak nem akarja látni
Az előadók sorát Engels nyitotta, aki elmondta, a 2015 óta tapasztalt migrációs nyomás politikai katalizátor volt, mely Európa egészére kihatott, és nem csak a bevándorlási politikák vonzatában. Mint beszámolt róla, kezdetben zömében tényleges menekültek érkeztek kontinensünkre, hogy oltalmat találjanak, őket azonban egyre inkább felváltotta a főként muszlim vallású gazdasági bevándorlók csoportja. Felvetette a kérdést: „Feladatunk-e, hogy beengedjünk mindenkit, aki nehezebb gazdasági körülményekkel rendelkező országból érkezik, vagy csak azokra kell korlátoznunk ezt a lehetőséget, akiknek sérülnek az emberi- és szabadságjogaik otthon?” Mint kiemelte, ez egy újabb kérdéskört vet fel, mely szerint az kell mérlegre tennünk, milyen Európát szeretnénk inkább? Véleménye szerint
a multikulturalizmus oltárán fel kell áldoznunk kulturális gyökereinket,
amennyiben azt az utat választjuk. Mint kiemelte, több kereszténydemokrata párt, illetve kormány is inkább a multikulturalizmust választotta, mint például a német konzervatívok Angela Merkel vezetésével, ráadásul „piszkálni” kezdték azokat az ideológiailag hozzájuk közel eső politikai aktorokat, akik másképp vélekedtek, mint ők – így a magyarokat és a lengyeleket is. Engels meglátása szerint a valódi kereszténydemokrata értékrendtől történő távolodás eredményezte az AfD létrejöttét Németországban. Mint kiemelte, ez nem egy egyedi jelenség, szerte Európában egyre több és több „populistának” bélyegzett párt jelenik meg, akik rámutatnak az illegális migráció és a terrorizmus kapcsolatára. „Aki nem látja ezt az összefüggést, annak politikai érdeke kötődik hozzá” – fogalmazott.