Joe Biden nem tud leállni: további több tucat embernek adott kegyelmet
Rekordot döntött az amerikai elnök.
Biden a Hálaadás ünnepe előtti beszédében óva intett a nagy, családi összejövetelektől.
Óva intett a nagy létszámú családi összejövetelektől a koronavírus-járvány miatt a Hálaadás ünnepén Joe Biden várható amerikai elnök a delaware-i Wilmingtonban helyi idő szerint szerda délután mondott beszédében. A demokrata párti politikus sürgette az amerikaiakat, hogy „kettőzzék meg erőfeszítéseiket” a koronavírus-járvány visszaszorítása érdekében.
„Visszatekintve történelmünkre, láthatjuk, hogy nemzetünk éppen a legnehezebb körülmények között kovácsolódott össze a leginkább” – fogalmazott Biden. Majd hangsúlyozta: „most ismét egy hosszú, kemény tél elé nézünk”. Megállapította, hogy „a vírussal és nem egymással szemben állunk háborúban”.
„Tudom, milyen nehéz lemondani a családi hagyományokról, de mégis, ez most nagyon fontos” – szögezte le, hozzátéve, hogy ő és családtagjai is egymástól függetlenül ünnepelnek. A The New York Times című liberális napilap Biden munkatársaitól származó információi szerint Joe Biden „elnöki jellegű Hálaadás napi üzenetet” akart megfogalmazni, amellyel az volt a szándéka, hogy összefogja az amerikaiakat. A beszédben Biden „a megosztottság komor időszakának” lezárására szólította fel az amerikaiakat. Kitért a választási eredményekre is. Leszögezte, hogy az amerikaiak szerinte „nem fogadnák el”, hogy a november 3-án tartott elnökválasztás eredményeit ne tartsák tiszteletben.
Elemzők szerint ezzel arra utalt, hogy beszéde előtt nem sokkal – helyi idő szerint szerdán kora délután – egy pennsylvaniai szövetségi bíró leállította a választási eredmények hitelesítését, egy nappal azt követően, hogy a tagállam választási bizottsága igazolta az eredményeket.
Patricia McCullough bírónő elrendelte a hitelesítési folyamat leállítását november 27-ig, amikor a bíróság meghallgatást tart az eredményt vitatók által benyújtott perkereset ügyében. A perkeresetet republikánus képviselők és kongresszusi jelöltek nyújtották be Pennsylvania állam, Tom Wolf demokrata párti kormányzó és a helyi törvényhozás ellen, azzal az indokkal, hogy a levélszavazással a kormányzó és a helyi hatóságok megsértették a pennsylvaniai alkotmányt. A perkeresetet benyújtók szerint „széleskörűen és alapjaiban” sértették meg a pennsylvaniai szavazási törvényt és „jogellenesen engedélyezték” a levélszavazást.
Donald Trump republikánus párti amerikai elnök szerdán személyes ügyvédjével, Rudy Giulianival telefonon egyeztetve arra szólította fel a pennsylvaniai republikánus szenátorokat, hogy „fordítsák meg” a választási eredményt. Az elnök úgy nyilatkozott, hogy a demokraták „elcsalták a választást”.