„Amerika és Kína egyre inkább az összecsapás irányába sodródik, miután egyre konfrontatívabb hangnemben tálalják diplomáciájukat” – mondta a 97 éves Henry Kissinger a Bloomberg News főszerkesztőjének, John Micklethwaitnek adott interjújában. A beszélgetést a The Indian Express szemlézte.
Henry Kissinger volt amerikai külügyminiszter szerint a jövőbeni Biden-adminisztrációnak gyorsan lépnie kell a Kínával folytatott kommunikáció helyreállítása érdekében, amelyek a Trump-években annyira megromlottak, hogy mára egy olyan súlyos válság kockázatát hordozzák, mely könnyen katonai konfliktusok sorát okozhatja.
„Hacsak nem jön létre a kooperatív cselekvés valamiféle alapja, a világ az első világháborúhoz hasonló katasztrófába süllyedhet”
Mondta Kissinger a Bloomberg Új Gazdasági Fórum nyitó ülésén. Szerinte a ma rendelkezésre álló katonai technológiák egy ilyen válságot „még nehezebben kezelhetnek”, mint a korábbi korokban.
„Amerika és Kína egyre inkább a konfrontáció felé sodródik” – mondta a 97 éves Kissinger John Micklethwaitnek „Az a veszély áll fenn, hogy olyan válság fog bekövetkezni, amely a retorikán túl tényleges katonai konfliktusba kerül” – fogalmazott a Hidegháború korszakának egyik legmeghatározóbb amerikai politikusa.
Kissinger készítette elő Richard Nixon 1972-es, történelmi jelentőségű kínai útját is.
Az államférfi azt reméli, hogy a Covid-19 járvány közös fenyegetése nyitást eredményezhet a két ország közötti politikai egyeztetésekhez. „Figyelmeztetésként kell tekintenünk a Covidra, olyan értelemben, hogy a gyakorlatban minden ország nagyrészt önállóan foglalkozik vele, de hosszú távú megoldásának mégis globális alapon kell megszületnie. Ez egy komoly lecke.” – mondta Kissinger.
Az Egyesült Államok és Kína közötti kapcsolatok az elmúlt évben annak ellenére jutottak mélypontra, hogy az év elején még „első fázisú” kereskedelmi megállapodást kötött a két ország. Azóta azonban a kínai Wuhanban kitört vírus globális járvánnyá dagadt több mint 1,3 millió ember halálát okozva, nyomában pedig világszerte omlottak össze a nemzetgazdaságok.
Donald Trump elnök emiatt is fokozta Kínával szembeni kritikáját, az országot hibáztatva a vírus terjedéséért és okolva az áldozatok számáért az Egyesült Államokban. Erre válaszul a másik fél is fokozta ellenséges megnyilvánulásait. A múlt héten tovább folytatódott Kína hongkongi autonómiájának lebontása, Peking-ellenes ellenzéki tisztviselőket zártak ki a törvényhozásból. Amerikai tisztviselők elítélték az „egy ország, két rendszer” politika halálát, amely Peking számára egy generáció óta segítette a nyugattal való kapcsolattartást. Az Egyesült Államok új szankciók bevezetésével nyomatékosította kritikáját, leállítva befektetéseit 31 olyan kínai cégben, amelyek állítása szerint az ország Népi Felszabadítási Hadseregének ellenőrzése alatt állnak – összegzi a helyzetet a The Indian Express