Üres az éremtabló, betelt a pohár: elvennék az olimpiai bizottságtól a sportot a gazdag európai országban
Drasztikus javaslattal állt el a jómódú nemzet a párizsi kudarcok után, hogy Los Angelesben ne maradjon érem nélkül.
Az egyes karok hallgatói – és mint azóta kiderült, oktatói – szintén a sajtóból értesültek erről a döntésről.
„Tisztelt kari HÖK-tagok, kedves hallgatótársaink!
A Szegedi Tudományegyetem hallgatói csoportosulása, a Veritas Virtus Libertas tagjaiként írunk most nektek. A pénteken, október 23-án a sajtónak kiszivárgott információk szerint igen nagy horderejű szavazás fog lezajlani hétfőn, október 26-án az egyetem Szenátusában, ahol a Szegedi Tudományegyetem új elnevezéséről fognak dönteni a karok erre felhatalmazott képviselői.
Az egyes karok hallgatói – és mint azóta kiderült, oktatói – szintén a sajtóból értesültek erről a döntésről. Emlékeztetünk titeket, hogy ti a karok hallgatói által megválasztott képviselők vagytok, vagyis az ő érdekeiket és véleményüket kell képviselnetek és kihangosítanotok a hétköznapokban épp úgy, mint az egyetem meghatározó testületében, a Szenátusban. Nem reprezentatív felmérésünk szerint a hallgatók nem tudják, hogy az őket képviselő HÖK hogyan fog szavazni hétfőn, és ez nem tetszik nekik.
Mindezek fényében arra kérünk titeket, hogy a nyilvánosság előtt válaszoljatok az alábbi kérdésekre:
1. Mi az álláspontja a ti HÖK-ötöknek az egyetem átnevezésével kapcsolatban?
2. Hogyan fog szavazni a kari HÖK képviselője az egyetem átnevezéséről a Szenátusban?
3. Milyen érvek és indokok alapján hozta meg a kari HÖK a döntését az üggyel kapcsolatban? Hogyan mértétek fel a hallgatóság véleményét, milyen platformokon (internetes szavazás, hallgatói fórum, stb.) érdeklődtetek arról, mit gondolnak az ügyről azok a hallgatók, akikért a HÖK tagjai tevékenykednek?
Az eddigi információk alapján az egyetem átnevezése korántsem élvez egyöntetű támogatást az universitason belül. Úgy véljük, olyan horderejű ügyről van szó, amely kizárólag két esetben kerülhet elfogadásra:
1. A Szenátus egyöntetűen, százszázalékosan támogatja az egyetem átnevezését.
vagy
2. Az egyetemi polgárság közvetlen szavazás útján, kvázi népszavazás keretében dönthet a névváltoztatásról.
Kérünk továbbá titeket, hogy a szenátusi ülésen ne szavazzátok meg zárt ülés, illetve titkos szavazás elrendelését. Bíztassátok a kari hallgatókat az ülésen való részvételre, az ülésen elhangzottakról illetve a szavazásról tájékoztassátok az egyetemi polgárságot széleskörű fórumokon (kari csoportok, HÖK oldalak stb.)!
Bár biztosak vagyunk benne, hogy mindannyian olvastátok, vitáitok során használtátok, csatoljuk Kenesei István professzor úr cikkét 2008-ból, ami igencsak elgondolkodtató érveket tartalmaz egy újabb átnevezéssel szemben.
Arról, hogy miért nem jó irány egy sokszínű, nyitott egyetem profiljának ilyen irányú leszűkítése, az alábbi írásból tájékozódhattok.
Azt, hogy a Dékáni Kollégium idén nyáron még miben gondolkodott, itt láthatjátok.
Várjuk a választ a fenti kérdésekre. Egyben sok erőt kívánunk az általatok vállalt felelősségteljes feladathoz.
Üdvözlettel:
A VVL hallgatói csoportosulás tagjai”