Megtalálták, mi okozta a tömeges fertőzést a McDonald's burgereinél
A gyorsétterem100 millió dolláros mentőcsomaggal igyekszik helyreállítani a bizalmat és támogatni a leginkább sújtott franchise-okat.
Az elmúlt egy hónapban több mint húszezer covid-19-tesztet végeztek a Semmelweis Egyetemen, és e vizsgálatok eredménye csaknem száz százalékosan megbízható. Az intézményt kérdeztük a tesztelés eddigi tapasztalatairól és várható kutatási eredményekről.
A gyorstesztek a vírusfertőzés előfordulási gyakoriságától függően, tehát kétszázalékos gyakoriságnál 99,5, míg 6 százalékosnál 95,5 százalékos valószínűséggel jelzik, ha valaki nem fertőzött az új koronavírussal. Ez a teszttípus elsősorban a fertőzés kizárására alkalmazható. A Semmelweis Egyetem gyorstesztet minden esetben végez, ez része az alapvető infektológiai szűrésnek és alkalmas a fertőzés kizárásának megerősítésére – tudta meg a Mandiner az intézménytől.
azt viszont alig tizenöt percen belül. E tesztek mellett szól, hogy nem feltétlenül igényelnek speciális laboratóriumot, s hogy akár helyben is végezhető a vizsgálat, ujjbegyből vett vérmintából. Az egyetemen e tesztek esetén előnyben részesítik inkább a vérvétel után laborban elvégzett, vérsavóból történő ellenanyag kimutatást. Ugyanakkor a gyorstesztek csak akkor mutatják ki a betegséget, ha már megjelentek az antitestek a szervezetben – ezek viszont csak a fertőződést követő napokban bukkannak fel.
A PCR-teszt a legtévedhetetlenebb
Az említett gyorstesztnél jóval megbízhatóbb az úgynevezett PCR-teszt. Akinél a legkisebb gyanú is felmerül a koronavírusra, akár a tünetei miatt, akár azért, mert a kontaktkutatás veszélyeztettnek minősítette, annál a gyorsteszt mellett minden esetben elvégzik ezt a pontosabb eredményt mutató vizsgálatot is.
ugyanis ez a teszt képes kimutatni a vírus örökítőanyagát – éppen ezért ez a hivatalosan elfogadott eljárás is. Ennek során a páciens légúti (légcső vagy orr-torok) váladékából műanyag pálcával mintát vesznek, azt speciális csőbe teszik, és genetikai vizsgálatokkal mutatják ki a vírus jelenlétét. A teszt hosszadalmasabb, mint a gyorsteszt: mintegy négy órát is igénybe vesz. A minták szállítása és egyidejű feldolgozása miatt egyébként a nyugat-európai laborok is csak 24 órás határidővel vállalják az eredmény leszállítását. A Semmelweis Egyetem ugyanakkor hangsúlyozza: a teszt a vírus kimutatásáról szól, a koronavírusos betegek diagnosztikájának emellett része egyebek mellett a kikérdezés, egyéb vérvizsgálatok vagy éppen a mellkasi röntgen is.
Hamarosan megállapítható lesz az újrafertőződés esélye
Léteznek olyan gyorstesztek is, amelyek – a PCR-teszthez hasonlóan – szintén a vírus örökítőanyagát mutatják ki, illetve a vírusfehérjéket érik tetten. Ezek jelenleg fejlesztés alatt állnak, Magyarországon nem elérhetők. A Mandiner úgy tudja, hogy hamarosan itthon is lesznek viszont olyan tesztek, amelyek nemcsak az ellenanyagok jelenlétét, hanem ezek szintjét is mérik. Mivel a magasabb ellenanyag-szint esetleges védettségre utal, így ezzel a módszerrel információink szerint
Az elmúlt egy hónapban összesen több mint 20 ezer covid-19-tesztet (gyorsteszt és PCR) végeztek a Semmelweis Egyetemen, a teszteltek 4,1 százalékán mutattak ki PCR pozitivitást. Április 14-ig 19 690 PCR vizsgálat történt a hazai orvosképző egyetemeknél és egy további szolgáltatónál.
E vizsgálatok alapján országosan a panaszos betegek 3,8 százaléka, a kontaktok 4,7 százaléka COVID-19 pozitív, míg a panasz- és kontaktmentes személyeknél elvégzett szűrések 0,6 százaléka lett pozitív. A szűrés lehetősége a Semmelweis Egyetem saját hallgatói és munkatársai számára adott, valamint minden olyan betegüknél is végeznek gyorstesztet, akik nem a koronavírusra jellemző tünettel érkeznek fekvőbeteg osztályaikra.
Mivel az intézménynek van saját, az új típusú koronavírus PCR mérésre kijelölt laboratóriuma, így a Nemzeti Népegészségügyi Központ által meghatározott fővárosi és megyei kórházak betegeit is tesztelik az új koronavírusra.
sőt az is előfordult már, hogy egy idősotthonban mindenkit leszűrtek gyorsteszttel.
Minél többet megtudni a vírusról
Az egyetemen nem csak a tesztek hatékonyságát vizsgálják, hanem gőzerővel dolgoznak azon is, hogy minél többet megtudjanak a vírusról: ennek érdekében kutatási konzorciumot hoztak létre, jelenleg három fő területen kezdtek kutatás-fejlesztésbe.
Céljuk a vírusfertőzés folyamatának feltárása, a diagnosztikai és terápiás, valamint a megelőző eljárások kifejlesztése. A PCR vizsgálatok eredményei elsősorban a betegség terjedésére, a kontaktok pozitivitására adhatnak információt, de segíthetnek annak meghatározásában is, hogy adott esetben meddig kell a szigorú korlátozásokat fenntartani.