Nyertes helyzetben Trump, milliókat fizethet neki a liberális médium
Az ABC News egy „elnöki alapítvány és múzeum” számára pengethet ki Trumpnak 15 millió dollárt.
Az elnök „ismét megpróbálja manipulálni a szövetségi igazságügyi szerveket a saját politikai érdekeinek megfelelően” – fogalmazott Pelosi.
Nancy Pelosi házelnök kifejtette: az elnök a hatalmi ágak szétválasztásának alapelvét sértette meg, amikor a Twitteren beavatkozott egykori tanácsadója, Roger Stone perébe. Az elnök „ismét megpróbálja manipulálni a szövetségi igazságügyi szerveket a saját politikai érdekeinek megfelelően” – fogalmazott Pelosi. Kifejtette azt is, hogy William Barr igazságügyi miniszter szintén nem tartja tiszteletben a jogállamot, mivel lépéseket tett annak érdekében, hogy enyhítsék az ügyészek által Stone-ra kért büntetést.
„Amerika nem erről szól" – mondta Pelosi és kétpárti ellenállásra szólított fel az elnök lépéseivel szemben. A Roger Stone pere körüli vita egyre nagyobb feszültséget kelt az amerikai politikában. Hétfőn este a szövetségi ügyészek 7-től 9 évig terjedő börtönbüntetést kértek a 67 éves Roger Stone-ra, akit tavaly novemberben mondtak ki bűnösnek hét rendbeli bűncselekményben, köztük a hatóság félrevezetése, a kongresszus munkájának akadályozása és tanúk megfélemlítése miatt.
Valamennyi vádpont a Trump 2016-os választási kampánycsapata és Moszkva közötti esetleges összejátszást vizsgáló, Robert Mueller vezette bizottság nyomozásai során fogalmazódott meg. Donald Trump még hétfőn éjjel a Twitteren „szörnyű és nagyon igazságtalan helyzetnek” és „az igazságszolgáltatás tévedésének" minősítette az ügyészi kérést, bár a következő napon azt mondta, hogy ez csupán a személyes véleménye volt, nem akart beavatkozni az igazságszolgáltatás munkájába. Kedden aztán a per mind a négy ügyésze visszaadta a megbízását, mivel az igazságügyi minisztérium szerint a kért büntetés mértéke "szélsőséges, túlzó és aránytalan".
Donald Trump szerdán az egyik Twitter-bejegyzésében megköszönte Barr miniszternek, hogy „kezébe vette" az ügyet, és a Fehér Házban újságírókkal beszélgetve szintén kifogásolta a szerinte túlzó és igazságtalan javaslatot a büntetésre. Az ügyészek „nagyon rosszul bántak" Roger Stone-nal – mondta az elnök. Bírálta és elfogultnak nevezte az esküdteket is. A demokrata többségű képviselőház igazságügyi bizottsága március végén hallgatja meg az ügyben William Barr minisztert, aki csütörtökön jelezte, hogy részt is vesz a meghallgatáson. Elizabeth Warren, a demokraták elnökjelöltségére pályázó massachusettsi szenátor csütörtökön lemondásra szólította fel a minisztert.
A Fehér Ház szóvivője, Stephanie Grisham csütörtökön délelőtt a Fox Televíziónak nyilatkozva azt hangoztatta, hogy Trump elnöknek igaza volt, az egykori tanácsadójára kért büntetés mértéke „túlzó”. Grisham hangsúlyozta azt is, hogy William Barr és az igazságügyi tárca vezető tisztségviselői helyesen jártak el, amikor az enyhébb büntetés mellett foglaltak állást. Amerikai sajtóhírek szerint az ügyészek körében országszerte bizonytalanságot keltett a Stone-ügy. A The New York Times című napilap például 93 ügyészi hivatalt keresett meg, és a névtelenséget kérő nyilatkozók többsége az aggodalmainak adott hangot. Az egyik volt ügyész, Greg Brower azt hangoztatta, hogy a Stone-per négy ügyészének lemondása jelzi az etikai aggodalmakat.
(MTI)