Megállapodtak a Brexit-határidő hosszabbításának ügyében

2019. március 22. 07:14

Kétlépcsős megközelítésről állapodtak meg a brüsszeli csúcson, kitűzték az új határidőt is, így most a brit parlamentnek kell döntést hozni.

2019. március 22. 07:14

Kétlépcsős megközelítésről született megállapodás az európai uniós vezetők csütörtöki brüsszeli csúcstalálkozóján az Egyesült Királyság kilépési dátumának elhalasztása ügyében, attól függően, hogy jóváhagyja-e a brit parlament jövő héten a kiválási szerződést. A találkozón elfogadott zárónyilatkozat értelmében a jelenlegi 2019. március 29. helyett 2019. május 22. lenne az új határidő, amennyiben a londoni alsóház jövő héten elfogadja a távozás feltételeit rögzítő, kétszer már leszavazott megállapodást.

Újabb elutasítás esetén a szigetország április 12-ig továbbra is az Európai Unió tagja maradna, de eddig jeleznie kellene, hogy mik a szándékai a továbbiakban. Szakemberek szerint ez lényegében azt jelenti, hogy eddig döntenie kellene, hajlandó-e részt venni a május végi európai parlamenti választásokon. Ha igen, akkor jöhetne egy hosszabb kiterjesztés, amelynek időtartamáról később egyeznének meg, ha viszont nem, akkor megállapodás híján rendezetlenül válna ki az Egyesült Királyság. Ezzel a kéthetes, feltétel nélküli halasztással valamelyest enyhült a nyomás, a britek némi levegőhöz jutottak – mutatott rá egy uniós diplomata.

Kezdeményezések, vállalások

Theresa May brit miniszterelnök ugyanakkor a brit EU-tagság március 29-én esedékes megszűnésének június 30-ig terjedő elhalasztását kezdeményezte szerdán. A csúcson jóváhagyták emellett azokat a jogilag kötelező erejű biztosítékokat, amelyeket a brit belpolitikai konfliktus alapját képező, úgynevezett ír-északír pótmegoldás ügyében fogadott el márciusban Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke és Theresa May.

A huszonhetek leszögezték, hogy nem tárgyalható újra a kiválás feltételrendszerét rögzítő egyezség. Kiemelték, minden egyoldalú vállalásnak, nyilatkozatnak vagy egyébnek összhangban kell lennie ezen dokumentum szövegével és szellemével egyaránt. Végezetül felszólítottak a felkészülési munka folytatására minden forgatókönyv, köztük az úgynevezett kemény, vagyis a megállapodás hiányában bekövetkező Brexit esetére is.

Tusk és Juncker vélemény

Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke arról számolt be, hogy a javaslatról egyhangúlag egyeztek meg szűk körű, éjszakába nyúló ülésükön a huszonhetek vezetői, és ezt később Theresa May is elfogadta. A Lisszaboni Szerződés 50. cikke értelmében a tagországok – beleértve Nagy-Britanniát – egyhangú döntéssel állapodhatnak meg a hosszabbításról. „Április 12-ig minden lehetőség nyitva marad: a rendezett és a rendezetlen kiválás, a hosszú halasztás, illetve a kilépési szándék visszavonása” – mondta.

Hozzátette, a hosszú halasztáshoz a szigetországnak részt kellene vennie a májusi európai parlamenti választásokon. Továbbá elmondta, sokkal jobb volt az ülés hangulata, mint várta, konstruktív tárgyalást folytattak a jó szándék és az elkötelezettség szellemében. Arra az újságírói kérdésre, hogy az általa februárban említett pokolbéli külön helyet ki kellene-e terjeszteni azon brit parlamenti képviselők számára is, akik nem szavazzák meg jövő héten a kiválási szerződést, az Európai Tanács elnöke tréfásan azt válaszolta, hogy „Ferenc pápa szerint a pokol még üres, tehát sok ott a hely”.

Jean-Claude Juncker kijelentette, az Európai Unió mindent megtett, amit csak lehetett, hogy segítse a londoni ratifikációt, mást már nem tud felajánlani. „Reméljük, hogy az egyezményt jóváhagyja majd a brit parlament, de akármi is történik, az EU készen áll minden eshetőségre, a legrosszabbra is” – emelte ki. „Az első naptól kezdve egységesek vagyunk. Mindent megtettünk, ami módunkban állt” – húzta alá. Leszögezte: meghozták a szükséghelyzeti intézkedéseket az úgynevezett kemény Brexit esetére, így ez sem okozhat fennakadásokat.

(MTI)

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
szandi-mandi
2019. március 22. 15:37
Szóval most kétlépcsős kilépés. Lesz ez még négylépcsős is.
drkovax
2019. március 22. 10:48
Ha jól értem, a brit Parlament még szavaz arról, hogy a becikkelyezett márc.29. legyen máj.22. Akkor még akármi is történhet, mert ott képesek ezt is elvetni csak hogy rúgjanak May-be és akkor marad a márc.29. Lassan letelik ez az idő magától is ...
Berecskereki
2019. március 22. 10:19
A Brexit is arra bizonyíték, hogy az EU vezetése alkalmatlan a feladatának az ellátására. A kilépés tárgyalás nem lehetne alku kérdése. Csak azért lehet alku kérdése, mert a jogi szabályozás nem létezik. A kilépés írásban történő bejelentéssel meg kellene történni. A lebonyolításra lehetne csak türelmi idő. Ez arra vonatkozna, hogy ezen idő alatt mindkét fél rendezi a szerződéseit, ügyleteit. Ami most megy Brexit témában nem más, mint bohóckodás, amelyet egy isiászos szerencsétlen irányít és egy gittegyletté alakította az EU intézményeit.
rollotomasi
2019. március 22. 10:06
Időhúzás. Igazából rájöttek, hogy nem akarnak kilépni, csak nem tudják, hogyan adják elő arcvesztés nélkül az EU meg attól fosik, hogy nem sikerül eléggé elrettenteni mást attól, hogy hasonló lépést tegyen, pedig a Brexit neki sincs ínyére.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!