Megfejtették Európa kudarcának legfőbb okát – a baj nagyobb, mint bárki hinné
Fokozódik a bizonytalan, kiszolgáltatott helyzet.
„Minden gyereknek joga van állampolgársághoz” – szögezte le Afshan Khan, az UNICEF európai és közép-ázsiai irodájának régiós igazgatója.
Európa országainak és szervezeteinek mindent meg kell tenniük annak érdekében, hogy egyetlen gyerek se maradjon hontalan a kontinensen – áll az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) és Gyermekalapjának (UNICEF) csütörtökön kiadott közös közleményében.
„Minden gyereknek joga van állampolgársághoz” – szögezte le Afshan Khan, az UNICEF európai és közép-ázsiai irodájának régiós igazgatója, hozzátéve, hogy a kormányok felelőssége nem merül ki pusztán abban az igyekezetben, hogy megelőzzék a még meg nem született gyerekek hontalan státuszát, hanem mindent meg kell tenniük annak érdekében, hogy a már világra jöttek állampolgárságot kaphassanak.
A szervezeteknek nincs pontos száma az Európában élő hontalan gyerekekről, becsléseik szerint azonban a kontinensen ma több mint félmillió hontalan él.
Az állampolgársággal nem rendelkezők száma 2010 óta nőtt, a legmagasabb 2015-ben és 2016-ban volt, így vélhetően ezzel együtt növekedett a gyerekkorú hontalanok száma is. 2017-ben körülbelül 2100 hontalan státuszban lévő gyereket regisztráltak, ez pedig a négyszerese a 2010-es adatnak.
Az állampolgársággal nem rendelkező gyerekeknek nincs megfelelő hozzáférésük az állam által nyújtott számos szolgáltatáshoz, például az oktatáshoz és az egészségügyhöz, és később is gyakran szembesülnek diszkriminációval. A papírok hiánya miatt többször válnak bűncselekmények és emberkereskedők áldozatává is.
A közlemény szerint a hontalanságnak több oka lehet, ezek közt vannak olyan esetek, amikor a gyerekek nemi alapú diszkrimináció miatt nem vehetik fel a szüleik állampolgárságát vagy pedig az adott ország jogszabályaiban lévő hiányosságok miatt maradnak hontalanok. Sokuknak már a szülei is hontalanok, így válnak ők maguk is azzá. Ma is vannak továbbá olyan országok, ahol régóta élnek állampolgársággal nem rendelkező közösségek.
A szervezetek kitérnek a kiszolgáltatottabb európai kisebbségekre is, például a roma közösségekre, ahol előfordul, hogy a család nem jelenti be a gyerekek születését. Az ő esetükben felvilágosító kampányok szervezésével igyekeznek változtatni a gyakorlaton.
A közlemény hangsúlyozza, hogy az ENSZ 2030-as céldátumú Fenntartható Fejlődési Keretrendszerének egyik célja az, hogy minden gyereknek, miután bejelentik a születését, törvényes okmányai legyenek.
(MTI)