Én szeretem a kutyákat
Arcsi, a weimari vizslánk a puszta létezésével bizonyítja és igazolja a rasszizmusunkat.
„Egyes fajok rosszabbak, mint mások.” Leleplezték a tolkieni rasszizmust a legéberebb progresszívek!
Andy Duncan regényíró akkor döbbent rá J. R. R. Tolkien rasszizmusára, amikor megállapította, hogy egy a feketék elkülönítését pártoló amerikai szenátor neve Theodore Bilbo volt – azaz vezetékneve azonos volt a Gyűrűk Ura trilógiában szereplő Zsákos Bilbó keresztnevével.
Így vezeti fel a nyugati felszabadító-dili legújabb termékét a Wired, ami teljesen komoly hangon számol be azon gondolatfutamokról, miszerint Tolkien rasszista volt az orkokkal szemben.
„Nehéz nem észrevenni a Tolkien munkáiban gyakran ismételt tételt, miszerint egyes fajok rosszabbak, mint mások, vagy hogy egyes emberek rosszabbak másoknál” – osztotta meg felfedezését Duncan. „Én pedig azt hiszem, hogy ha túlságosan a magunkévá tesszük ezt az elképzelést, annak tragikus következményei lehetnek társadalmunk számára”.
Duncan még 2001-ben írta meg „Bilbó szenátor” című történetét, amit valamiért most talált elővenni a Wired. A történetben egy hobbit politikus basáskodik Középfölde orkjai felett, falak építéséről és „a Megye az első” (Shire First!) politikáról beszélve. Duncan ezt a figurát Trumpra vetíti rá: „Trump sok szempontból egyedi, de más szempontokból pedig mindig is voltak olyan emberek, mint ő”. A szerző interjújában arra is rávilágított, hogy mivel a „reakció hullámai ciklikusan érkeznek”, ezért az arra adott válasznak is ciklikusnak kell lennie.
Eddig a Wired írása. A cikkről eszembe jutott a Daily Gondor nevű Facebook-oldal – nem azért idézem, mert egyetértenék vele –, ami a kritikátlan kisebbségvédő attitűdön köszörüli nyelvét, éppen a Gyűrűk Ura alakjainak felhasználásával.
Azt, hogy ennek aztán mennyire van köze a valósághoz, a Tisztelt Olvasóra bízom.