Gyermekpornográfia miatt emeltek vádat egy magát lánynak álcázó férfi ellen
A vádlott először ruhában készült, teljes alakos képeket kért a lányoktól, majd arra is rávette őket, hogy meztelen fényképeket és videókat küldjenek magukról.
Bejutottunk a kastélyba, amelyben Wass Albert született, és ami különös gazdája hóbortjainak eredményét rejti.
A híres bonchidai Bánffy-kastélyig ellátni Wass Albert szülőfalujából, Válaszútról, ahol úgyszintén van egy Bánffy-kastély.
Míg azonban a bonchidai, Erdély Versailles-a épül-szépül, a válaszúti kastélyt egy biztonsági őr őrzi, s állapota aggodalomra ad okot. A kastélyt, amiben Wass Albert született, az Elherdált Örökségünk című portál szerint 1960-as évek végén „restaurálták”, hogy iskolát rendezzenek be az épületben. 2007-ig kisegítő iskola működött az épületben, azóta üresen és bezárva, lezárt területen áll, nem látogatható, a Kolozs Megyei Tanács tulajdona. Mi most fondorlatos módon mégis bejutottunk az épületbe. A kívülről szokványos kastélynak tűnő épület belül ugyanis ámulatos dolgokat rejt, amiket a nagyközönség jelenleg nem tud megtekinteni. Pedig a falun átfutó Kolozsvár-Dés-országút mentén fekszik, hatalmas kapuval elzárva. Az 1880-as évekből származó homlokzat neoreneszánsz-eklektikus.
A kastély azért különleges, mert egyik ura, Bánffy Ádám (1847–1887) az erdélyi arisztokrácia különös figurája volt, aki – írja az Elherdált Örökségünk – létrehozta Erdély egyik leglátványosabb kastélybelső-együttesét. 1875 körül műtermet rendezett be a kastély emeleti nagy termében. Több mint tíz éven keresztül dolgozott ebben a műhelyben, ahol elkészítette az ebédlő díszes mennyezetét, falburkolatát és bútorait, valamint a lépcsőház gazdag faragott elemeit és számos dísztárgyat. Belépve ezt látjuk:
A forrásokban először 1325-ben megemlített Válaszút 1405-től a Bánffy-család tulajdona, ahol a 18. század második felétől állhatott az épület. A falu a bonchidai birtok része volt.
Az épület az 1848–49-es forradalomban nagyon megrongálódott és valamikor 1859 előtt kezdték újjáépíteni, az új tulajdonos, br. Bánffy Albert megrendelésére. A báró 1870-ben is újabb javításokat végeztetett az udvarházon. Bánffy Ádám (1847–1887) aztán jelentősen átépíttette az épületet, emeletet húzva rá.
Mindez a különc művészgróf keze munkája volt.
Az emeleten látszanak az egykori iskola nyomai:
Sőt, szomorúbb képek is fogadják az embert, a fentiek kontrasztjaként:
Hogy mi lesz a kastéllyal idővel, arról egyelőre nem tudni semmit.
Fotók: Szilvay Gergely