Két számmal leírható a teljes EU-s gazdaság: egyik tragikusabb, mint a másik
Elszomorító gazdasági elemzést közölt a Telegraph.
Elkészült a török gigaberuházás: ezentúl közvetlen gázvezetéken át éri el Törökország a Kaszpi-tengeri gázmezőket. A projekt pár év múlva Európát is 10 milliárd köbméteres gázkapacitással gazdagítja.
Megnyitották kedden a nyugat-törökországi Eskisehirben az Azerbajdzsán Kaszpi-tengeri gázmezőiről érkező transzanatóliai földgázvezeték (Tanap) eddig elkészült törökországi szakaszát.
Az eseményen Recep Tayyip Erdogan török államfő mellett többek között Ilham Aliyev azeri, Giorgi Margvelashvili georgiai, Petro Porosenko ukrán és Aleksandar Vucic szerb elnök is részt vett.
Erdogan felszólalásában úgy fogalmazott: a Tanap Ankara és Baku közös jövőképének legfrissebb gyümölcse, ugyanakkor további projektjeinek előfutára is.
A török elnök egyúttal közölte: a transzanatóliai gázvezetéken Törökország az első évben 2 milliárd köbméter, majd évente további 2 milliárd köbméter gázt fog kapni, így érve el 2021-re az évi 6 milliárd köbmétert.
Erdogan hozzátette: a vezeték kezdeti 16 milliárd köbméteres kapacitásából fennmaradó 10 milliárd Európának jut majd. Jelezte: a tervek szerint a gázvezeték kapacitását a jövőben, két lépcsőben, először évi 22 milliárdig, később pedig évi 31 milliárdig növelik.
Bejelentette azt is, hogy a vezeték a tervek szerint 2019 júniusában már a görög határig fog gázt szállítani.
Az Anadolu török állami hírügynökség értesülései alapján a vezetéknek Törökországon belül két kijárati pontja lesz, egy Eskisehirben és egy majd Kelet-Trákiában. A Tanap Ipsala török határtelepülésnél csatlakozik majd a nyugatra tartó transzadriai (Tap) vezetékhez, amely Görögországon keresztül Olaszországig ér.
A törökországi szakasz kiépítésnél felhasznált csöveket 80 százalékban török, 20 százalékban pedig kínai cégek gyártották.
Ankara 2012 júniusában kötött kormányközi megállapodást Bakuval a transzanatóliai földgázvezeték létrehozásáról. Törökországban 2015 márciusában fektették le az első csövet a keleti Kars tartományban. Az épülő vezeték a georgiai határtól Görögországig összesen 1850 kilométeren át húzódik majd végig Törökországon, amelyből 19 kilométert a Márvány-tenger alatt fog megtenni. A befektetés összértéke mintegy 8,5 milliárd dollár.
A török energiaügyi minisztérium internetes oldalán szereplő adat szerint Európa felé előreláthatólag 2020-ban kezdődhet meg a gázszolgáltatás a vezetéken keresztül.
(MTI)