A hajléktalanságból való talpra állás azonban nagyon nehéz. „Nem elég egy hajléktalannak, hogy lakást és munkahelyet kapnak” – mondta az egyik szociális munkás. Vissza is kell őket integrálni a társadalomba. Három hónapnyi hajléktalanság az az időszak, ahonnan még rendesen talpra lehet állni, fél évig még lehetséges, azután már nagyon nehéz. Ahhoz, hogy rendesen vissza tudjanak illeszkedni a többségi társadalomba, meg kell hogy legyenek azok az igényeik, az az énképük, azok a tőkéik, amik a többi embernek megvannak.
A hajléktalan nők esetében kiemelkedően fontos probléma, hogy egy idő után alkalmazkodnak a róluk alkotott sztereotípiákhoz,
elkezdik elveszíteni minden önértékelésüket.
A társadalmi integráció egyik nagyon fontos mozzanata, hogy ezt visszaépítsék, újra képesek legyenek teljes értékű emberként tekinteni magukra. Amennyiben ez nem történik meg, soha nem lesznek képesek újra visszaállni egy rendes életmódra. Ilyen szempontból kiemelkedő például a Podmaniczky utcai hajléktalanszálló, ahol a szociális munkások rendszeresen biztosítanak lehetőséget az ott megszállóknak például színházba járásra vagy egyéb kulturális események látogatására, valamint mennek velük például felvonulásokra.
Nagyon fontos, hogy legyen bizonyos kulturális tőkéjük, amire építhetnek, és hogy meglegyen az igényük az olyan dolgokra, amire hajléktalanként nincs lehetőségük. Ezen kívül a NANE-nek van egy önbecsülés programja, mely során a hajléktalanok pszichés állapotának helyreállítására törekednek, megpróbálják mentálisan visszaállítani az önértékelésüket, az önbecsülésüket. Erősíteni kell bennük a tudatot, hogy ők valakik, saját személyiséggel. Vissza kell állítani bennük azt a szemléletmódot, ami a társadalomba való beilleszkedéshez szükséges.
A hajléktalan interjúalanyaimnál jellemző volt, hogy amikor kérdeztem őket, akkor nem említették, hogy különösebben bántalmaznák őket vagy bántalmazó kapcsolatban élnének, azonban a beszélgetés során szinte mindig kiderült, hogy valamiféle bántalmazás mindig van.
„Egy-két pofon néha elcsattan, de semmi komoly”
– mondta egyikük.
Ez az álláspont jellemző volt másokra is: sokan úgy beszéltek az őket ért fizikai bántalmazásokról, mintha azok jelentéktelenek lennének, hiszen ez is szinte a mindennapjuk részévé vált.
A talpra állás minden hajléktalan esetében egy nagyon nehéz folyamat, a nők esetében azonban talán még nehezebb, hiszen ők nem csak a többségi társadalomtól kapnak negatív behatásokat, de még a hajléktalan férfiaktól érkező lenézést is kezelniük kell. Nagyon gyorsan képes az ember azt az identitását elveszteni, elveszteni az önértékelést, amit nagyon körülményes és nehéz munka eredménye lehet visszanyerni. A hajléktalanok helyzetéért a többségi társadalom tagjai is felelősek, pedig egy minimális odafigyeléssel a problémák egy része könnyen megelőzhető lenne.
*A nevet megváltoztattam, a személy védelme érdekében.
A cikk a Komáromy Gábor-ösztöndíj segítségével valósult meg.