Jogállamiság német módra: a bukott koalíció még gyorsan belenyúl az igazságszolgáltatásba
Több ellenzéki képviselő úgy vélekedett, hogy a törvényjavaslat kísérlet az alkotmánybíróságnak az AfD-től való elszigetelésére.
A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő elítélt vezetői szerint a Sukoró-ügyben született jogerős bírósági döntés az igazságszolgáltatás szégyene, az eljárás pedig a jogállam sárba tiprása.
Tátrai Miklós és Császy Zsolt, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. – csütörtökön elítélt – egykori vezetői szerint a Kúriának a 2008-as sukorói telekcsere ügyében hozott jogerős ítélete az „igazságszolgáltatás szégyene, az eljárás pedig a jogállam sárba tiprása”. Tátrai Miklóst és Császy Zsoltot a Kúria jogerősen három, illetve két es fél év letöltendő börtönbüntetésre ítélte hűtlen kezelés kísérlete miatt csütörtökön.
Az állami cég két egykori vezetője a döntésre reagálva az MTI-nek csütörtökön küldött közleményben azt írta, az ítélet „méltó lezárása annak a folyamatnak, amelyben politikai megrendelésre készült a vád, és amelyben a politikai irányítás alá került ügyészség jelölte az eljáró bírót. (...) az egész eljárás során lábbal tiporták a védekezéshez fűződő jogunkat, mind az ügyészség, mind a bíróság pártosan járt el.” Úgy vélekedtek, a Kúria a Szolnoki Törvényszék álláspontját tette magáévá, utóbbi célja pedig szerintük „nem az igazság kiderítése, hanem a vádnak megfelelő ítélet meghozatala volt”.
Véleményük szerint az ügyészség a rendszerváltás óta ebben az ügyben lépett fel először a büntetőjog eszközeivel egy politikai döntés ellen. Közölték azt is, minden hazai és nemzetközi jogi lehetőséget meg fognak ragadni arra, hogy a „szégyenteljes eljárást” semmissé tegyék.
(MTI)