Csakhogy a Btk-ban egész pontosan az van, hogy más lakásában, egyéb helyiségében, vagy az azokhoz tartozó bekerített helyen lehet a tiltott adatszerzést elkövetni. Tehát mégiscsak játszik mondjuk a garázs vagy az udvar. Első ránézésre kézenfekvő felvetésnek tűnik, hogy az iroda miért ne lenne ilyen egyéb helyiség?
A kiterjesztő értelmezés tilalma miatt viszont nem árt ezzel óvatosan bánni.
Az ügyészség azzal érvel, hogy a Btk. indokolása, a kommentárok és a bírói gyakorlat szerint is a tiltott adatszerzés tényállásában leírt lakás és az „egyéb helyiség” csak olyan, a magánszféra körébe tartozó helyiségekre vonatkozhat, ami a magánlaksértés tényállása által is védett úgynevezett „házi jog” körébe tartozik. Ez a lakás céljára szolgáló helyiségeket és az azokhoz szorosan kapcsolódó tereket, például az udvart jelenti, azonban nem foglalja magában az irodai, üzemi helyiségeket.
A Mandiner érdeklődésére a Legfőbb Ügyészség szóvivője, Fazekas Géza azt is közölte: szerintük ez nincs így jól, ezért is kezdeményezték az IM-nél, hogy nyújtsanak be egy Btk-módosítást, hogy ezen túl az irodájában is tilos legyen bárkit lehallgatni.
Más a helyzet, ha én poloskázom be valakinek az irodáját, és más, ha a rendőrség
Kézenfekvő ellenvetés lehet, hogy eddig is bevett nyomozati módszer volt a lehallgatás, és a rendőrség, a TEK és más bűnüldöző vagy titkosszolgálati szervek lehallgathatták és most is lehallgathatják valakinek a lakását, irodáját, telefonját – ehhez azonban főszabályként bírói, vagy más esetekben miniszteri engedély szükséges.
Vagyis jogilag jelen állás szerint úgy néz ki a dolog, hogy ha én bepoloskázom a szomszédom lakását, akkor bűncselekményt követek el, de ha csak az irodájába teszek lehallgató készüléket, akkor nem.
A rendőrségnek viszont minden esetben, akár a szomszédom lakását, akár az irodáját akarja lehallgatni, bírói engedélyt kell kérnie, máskülönben nem lehet bizonyítékként felhasználni a megszerzett információkat a büntetőeljárásban, ergo feleslegesen dolgoztak.