Novák Katalin család-, ifjúság és nemzetközi ügyekért felelős államtitkár a rendezvényen hangsúlyozta: a betegség elleni küzdelemben nagyon fontos a megelőzés, hiszen a betegség korai felismerése sok esetben nagyban javítja az életkilátásokat. A rák mindannyiunk közös ellensége, „nehéz ellenfél”, hiszen az orvostudománynak még mindig kevés információja van e betegség kialakulásának valódi okairól. Van azonban olyan tudás, amelynek a birtokában vagyunk, így sokat tudunk tenni azért, hogy megelőzzük a betegséget, illetve nagyon fontos a minél korábbi szakaszban való felismerés és terápia – mondta az államtitkár. Mindenki gondoljon a családtagjaira is, hívja fel a rákszűrések fontosságára és az egészséges életmódra a figyelmet, és mutasson jó példát a környezetében élőknek – hangsúlyozta Novák Katalin.
Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár arról beszélt, hogy a rák elleni küzdelemben önmagában az ellátórendszer tehetetlen, az egyén felelőssége, a rendszeres szűrővizsgálatok elengedhetetlenek a megelőzésben. Kitért arra, hogy nincs olyan szűrési program Európában, amely Magyarországon ne működne, de ehhez el kell menni a vizsgálatokra. Az embereknek kell úgy dönteni, hogy eljárnak a szűrésekre, ám a lakosság részvétele eddig rendkívül alacsony volt ezekben a programokban – mondta az államtitkár. Ahhoz, hogy eredményeket tudjunk elérni ebben a harcban, arra van szükség, hogy a média kellő súllyal tájékoztasson az ügyről, és minél többen menjenek el szűrővizsgálatokra – emelte ki Ónodi-Szűcs Zoltán.