Két számmal leírható a teljes EU-s gazdaság: egyik tragikusabb, mint a másik
Elszomorító gazdasági elemzést közölt a Telegraph.
Szijjártó Péter a Die Welt című német lapnak adott interjújában arra hívta fel Németországot, hogy ne hosszabbítsák meg a határellenőrzéseket a Schengen zónán belül. Ez ugyanis végzetes lenne a percre kész szállításokra alapozó magyar gazdaságnak.
Németország arra készül, hogy februárban meghosszabbítja a schengeni határok ideiglenes ellenőrzésére nyitva álló időszakot. Szijjártó Péter a Die Welt című lapnak nyilatkozva bírálta ezt az ötletet, mert szerinte gazdaságilag végzetes lenne: főleg azért, mert a magyar vállalkozások úgynevezett percre kész (just in time) termelésszervezési rendszerben dolgoznak, ez pedig nem működik, ha a kamionoknak sorban kell állniuk a határon.
„Az EU-n belül a határoknak nyitottaknak kell lenniük! Ha Schengen meghal, meghal a nyitott gazdaság!” – mondta a külügyminiszer.
A Magyarország által a külső schengeni határon felállított kerítést ugyanakkor megvédte Szijjártó, mondván: a személyek és áruk szabad mozgása az övezeten belül csak az uniós külső határok biztosításával lehetséges. A szerb-magyar határon a hidegben várakozó migránsokkal kapcsolatos felvetésre Szijjártó kifejtette: a menedékkérőknek Szerbiában kellene regisztrálniuk magukat, aztán pedig a menekültszállásra menniük. Ezt sokan azért nem akarják megtenni, mert később más országban akarnak menedékkérelmet benyújtani – tette hozzá.
Szijjártó azt is hangsúlyozta, hogy nem alapvető emberi jog, hogy valaki megválassza, melyik országban akar élni, Magyarország pedig nem enged a területén illegális átutazást.
A külügyminisztert kérdezték az Oroszországgal szembeni EU-s szankciókról is. Szijjártó szerint ezeket felül kell vizsgálni, és az európai állam- és kormányfőknek elemezniük kellene a szankciók hatásait. Az európai vállalkozások szerinte töretlenül érdekeltek oroszországi tevékenységük folytatásában, a szankciók pedig cinikusak és hatástalanok, bumerángként visszaütnek az európai gazdaságra – mondta.