Rozsda-Amerika: felkavaró fotósorozat az USA végeiről
2017. január 18. 15:32
Különös, felkavaró fotógalériát tett közzé a neves, Robert Capa és társai által alapított Magnum fotóügynökség az Egyesült Államokról: az USA ötven tagállamából közöltek egy-egy, szerintük jellegzetes fotográfiát Obama távozása és Trump érkezése között. Ezeken a fotókon nincs hóp meg cséndzs: szolid hanyatlás látható itt, távol Hollywood és a nagyvárosok csillogásától. Csak az Istenbe és a fegyverekbe vetett hit, ami biztos.
Rozsda-Amerika visszavág – írtam novemberben, az amerikai elnökválasztást követő hajnalon, amikor Donald Trump győzelme biztossá vált.
Azóta az amerikai és a nemzetközi sajtó egy része felfedezte magának ezt a bizonyos Rozsda-Amerikát, amely távol van az óceánpárti, nyüzsgő és fejlett metropoliszoktól és távol Hollywood ál-amerikai giccsétől is. Távol van nagyjából mindentől. Még az eredeti amerikai álomtól is.
A valóságra való ráébredés mozgathatta a neves Magnum fotóügynökséget is, amikor Barack Obama amerikai elnök távozása és Donald Trump érkezése között ötven fotóból álló galériát közöltek States of the Union címmel (utalva a mindenkori elnöki évértékelők elnevezésére).
A Robert Capa és társai által alapított Magnum szerkesztői érdekes, felkavaró képsorozatot raktak össze, egy-egy képet közölve a különböző amerikai tagállamokból.
Ezeken a fotókon nincs hóp meg nincs cséndzs, nincsenek távolba meredő könnyes tekintetek a büszkén lobogó amerikai zászló alatt.
Kiüresedést, lepusztulást, roncsországot és roncsvárosokat látunk a képeken (és lelki szemeinkkel a képek mögött). Bezárt boltok és bezárt életek egy egykor volt szebb jövő emlékképei és fizikális nyomai között; faji feszültségek és társadalmi különbségek a kisvárosi, vidéki Amerikában.
És ami soha nem változik: az a különös amerikai istenhit – és a fegyverekbe vetett hit. Ezek is visszaköszönnek a képekről.
Ez természetesen nem „a” mai Amerika. De annak egy olyan, meglehetősen nagy szelete, amiről nem szoktak és nem szoktunk beszélni, és amely sokak meglepetésére egy Trumpot megválasztott a világ vezető hatalma elnökének.
Érdemes összehasonlítani a mai képek hangulatát a korábban a Mandineren is közölt, a harmincas-negyvenes évek tettrekész, dolgos, kemény, mégis reményteli Amerikáját bemutató korai színes fotográfiákkal.
Scott Bessent pénzügyminiszter megtette, amit megkövetelt a haza: a két gazdasági gigász 90 napra tűzszünetet kötött a vámháborúban. A tőzsde hálás, a dollár erősödik, Kína pedig megengedett magának egy mosolyfélét.
Nem régen egy felkavaró dokumentum filmet láttam. Az usa-ban gyerek-átnevelő táborok vannak. Ha a szülő nem boldogul a gyerekével, beíratja egy ilyen táborba, aminek működése és fegyelmezése az akarat, a lélek megtörésére szolgál. 5-14 éves korig lehet elvitetni ( akár bilincsben is ) a gyereket. Az átnevelés idejére a szülő lemond a gyermeknevelési jogáról és átruházza azt a tábor vezetőjére. Mindez legális, egész iparággá nőtte ki magát................