„Mi is pontosan a Ringató?
A Ringató egy kisgyermekkori zenei nevelési program, amit Gróh Ilona indított el Szekszárdon több mint 25 évvel ezelőtt, és én az ő módszertani tanfolyamát végeztem el 2007-ben, annak érdekében, hogy tarthassak foglalkozásokat.
(...)
Hogy kell elképzelni egy foglalkozást?
Ülünk körben a szőnyegen egy kellemes teremben, általában egy művelődési házban. Mi azt szeretjük, ha semmi más nincs a teremben, csak szőnyeg, esetleg székek. Nálunk nincsenek csörgők, bábok, lufik, csak pár hangszer és az énekszó.
Fontos a Ringató módszertanában, hogy kifejezetten indirekt módon működik, tehát nem szólítunk fel senki semmilyen feladatra. Azt gondoljuk, hogy azok az ingerek, amikkel körbevesszük a gyerekeket, amilyen hatással van a picikre az élő zene és az éneklés, az valahogy eljut a felnőttek szívéhez, lelkéhez is, és ha látják, hogy a néhány hónapos kisbabájuk milyen odafordulással és milyen érdeklődéssel figyel a zenére, akkor ők maguk is elkezdenek aktívabban figyelni. Olyan anyukák is dalra fakadnak, akik sose képzelték magukról. Egy kisgyereket ének nélkül felnevelni szinte lehetetlen, hiszen egy több százezer éves kulturális hagyomány a dajkálás, ami valahol ott van a mi közös kollektív tudatalattinkban.
(...)
És eljutottatok a kórházakba is.
(...) Mi a Ringatón a hosszú évek alatt a kollégáimmal együtt megtapasztalhattuk, hogy hogyan segíti a kapcsolatot a zene, hogy pontosan mi történik anya és gyermeke között a közös éneklés és a közös játék alatt.
Inkubátorban fekve a lélegeztetett kisbaba nagyon törékeny állapotban van, és ha zenét hall, nemcsak egyszerűen megnyugszik, de mérhetően jobban lesz, optimalizálódik a pulzusa, nő a vérében az oxigénszint, harmonizálódik a légzésszám. Minél jobban van egy baba, annál kiegyensúlyozottabb a pulzusa, annál biztosabban és stabilabban lélegzik. Ezt az állapotot nemcsak gyógyszerekkel tudják előidézni, hanem képes rá az érintés, az emberi hang és a dajkálás. Minden kisgyerek jobban érzi magát, ha dajkálva van.
Tehát akkor ezek a picik gyakorlatilag gyorsabban gyógyulnak a zene hatására?
Igen, ezt kell, hogy mondjuk, laikusként ez rém furcsának tűnik, de többszörösen bizonyított tény, hogy a zeneterápia alkalmazása a perinatális intenzív centrumokban szignifikánsan javulást mutat. Olyan eredményeket tapasztalunk, melyek egyértelműen bizonyítják, hogy az anyáknak és az apáknak ott a helyük, hiszen a kisbabákkal együtt egy egész család születik, és ez a család tudja megtartani ezt a törékeny csöppséget. Fontos, hogy azok vegyék körül, akik őt a legjobban szeretik.