Kiderült a tanulmányból: így zárkózhat fel Budapest egy fontos ágazatban Bécshez
Bécsben hatezernél is több konferenciát rendeznek egy évben, míg hazánk fővárosában nyolcszázat sem. Mit tud Bécs, miben fejlődhet Budapest? Utánajártunk.
Az ország legszélesebb körű családszervezeti szakmai programjaként 2016. október 18-án a NOE folytatta a június közepén elindult hagyományteremtő Családszervezetek konferenciája elnevezésű eseménysorozatát, melyre az eredeti tizennégy hazai családszervezetet mellé négy újat is meghívtak. Ezek közé tartozott a Mandiner.család is.
Az eseményt Kardosné Gyurkó Katalin, a NOE elnöke nyitotta meg. Elmondta, hogy jó látni a társszervezetek érdeklődését, a családok és az együttműködés melletti elkötelezettséget, mert ez egyrészt növeli a szakmaiságot, másrészt erősíti a családok képviseletének lehetőségeit.
A NOE hetvenezer tagja, valamint a társszervezetek mögött álló családok érdekeinek képviselete azért fontos, mert a családok érdekében elért eredmények az élhetőbb, biztonságot és családbarát klímát biztosító ország további fejlődését biztosítják.
Beneda Attila, az Emmi frissen megválasztott család- és népesedéspolitikáért felelős helyettes államtitkára szerint talán nincs is fontosabb nemzetstratégiai kérdés, mint a demográfiai tendenciák megfordítása, amiben sokat segíthetnek a civil szervezetek. Felhívta a figyelmet arra, hogy az előrejelzések szerint 2060-ra hétmillióra csökkenhet Magyarország lakossága. Ennek elkerülése érdekében a kormány azon dolgozik, hogy minél tovább bővítsék a családtámogatások lehetőségeit. A jövő egyik kiemelt feladatának nevezte a társadalom „érzékenyítését” arra, hogy családban élni jó. Megemlítette, hogy jelenleg is zajlik az egyeztetés a II. Budapesti Demográfiai Fórum jövő évi megrendezéséről. Beneda Attila távozásával egy időben az eseményhez csatlakozott Fűrész Tünde, az Emmi bölcsődei rendszer átalakításával foglalkozó miniszteri biztosa.
A szakmai nap keretében bemutatkozott a NOE új Nagyszülői Munkacsoportja Asztalosné Zupcsán Erika vezetésével, mely az idősebb generáció megbecsülésének fontosságára, és a generációk közti együttműködés jelentőségére helyezi tevékenységének hangsúlyát. Ennek a témának a NOE-n belüli aktualitását adja az is, hogy a NOE jövőre már harminc éves lesz, és az egykori alapítók korosztálya immár nagyszülővé vált.
Az esemény a meghívott családszervezetek bemutatkozásával folytatódott, majd a panelbeszélgetések következtek. Ennek során először Török Krisztina, a NOE Ifjúsági Munkacsoportjának vezetője beszélt a fiatalok bevonásáról, majd Kardosné Gyurkó Katalin indítványára a férfiak/férjek megszólításának lehetőségeit vitatták meg a megjelentek.
A konferencián olyan egyéb aktuális, családszervezeteket érintő kérdésekről is szó volt, mint a CitizenGo Anyaapagyerekek aláírásgyűjtő kezdeményezése (amelyről a Mandiner.család már többször beszámolt, például itt és itt), és a FICSAK által szervezett november 26.-i családos jótékonysági vásár, amelyre most az összes családszervezetet meghívták (a Mandiner.család médiatámogatója lesz a rendezvénynek).
A konferenciát hagyományteremtő céllal a jövőben is rendszeresen összehívja majd a NOE; a legközelebbi találkozó 2017. februárban lesz esedékes.
A konferencián megjelent szervezetek: Nagycsaládosok Országos Egyesülete; Családjainkért Alapítvány; Egyedülálló Szülők Klubja Alapítvány; Emberi Méltóság Központ; ERGO-Európai Regionális Szervezet; FICSAK; Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom; IMAMI; Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége; Mandiner.család; Otthon Segítünk Alapítvány; PURE Fashion Alapítvány; Ringató; Szülők Háza Alapítvány.