A tasmán ördögtől várnak segítséget az MRSA ellen

2016. október 22. 06:51

Szakemberek figyelmeztetnek rá, hogy már a közeljövőben is az orvostudomány előtt álló egyik legfontosabb feladat lesz a multirezisztens baktériumok elleni küzdelem. Nem meglepő tehát, hogy a szakemberek több irányban is próbálkoznak a probléma megoldásával, mi is beszámoltunk már ilyen kutatásokról. Most az MTI beszámolója szerint egy ausztrál egyetem fedezett fel egy természetes eredetű, sikerrel kecsegtető alapanyagot.

2016. október 22. 06:51

A Sydneyi Egyetem kutatói felfedezték, hogy az erszényes ördög anyatejében lévő peptidek megölik a rezisztens baktériumokat, köztük a meticillinnek ellenálló Straphylococcus aureus (MRSA) baktériumot és az enterococcus baktériumot.

A kutatók azért vizsgálták az erszényes ördögöt, mert az utódoknak születésükkor alulfejlett immunrendszerük van, ám anyjuk baktériumokkal teli erszényében mégis felnőnek.
   
Úgy véljük, ez vezetett az erszényeseknél ezen peptidek elterjedéséhez. Az erszényeseknek több peptidjük van, mint az emlősöknek. A tasmán ördögnél hatot találtunk, miközben az embereknél csak egy ilyen típusú peptid van" – idézte Emma Peelt, a Nature című folyóiratban megjelent kutatás egyik résztvevőjét a Medicalxpress tudományos-ismeretterjesztő hírportál.
   
Más erszényeseket vizsgálva kiderült, hogy a Derby-kengurunak (más néven törpekenguru) nyolc, az oposszumoknak 12 ilyen peptidje van – tette hozzá a kutató. 
   
Az ausztrál szakemberek az erszényes ördög genetikai kódját tanulmányozva találtak rá a katelicidin nevű peptidre, majd laboratóriumban előállították a baktériumölő peptidet, amely kísérleteikben elpusztította a rezisztens és más baktériumokat.
   
Napjaink egyik legbonyolultabb feladata új antibiotikumok felfedezése a gyógyszerrezisztens baktériumtörzsek ellen. A legtöbb korábbi antibiotikum növényi és penészgomba-eredetű, és más fejlesztések is már mintegy 100 évesek, ezért itt az idő, hogy másfelé is körülnézzünk" – hangsúlyozta Carolyn Hogg, az ausztrál egyetem kutatási igazgatója.
   
Margaret Chan, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója a múlt hónapban arra figyelmeztetett, hogy a szuperbaktériumok hatását egyes tudósok „lassan mozgó cunamiként" írták le, és a helyzet e területen „rossz, és egyre rosszabbá válik".
 

*Az anyag megjelentetését a Splendidea Communications Kft. támogatta

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!