Megszületett a döntés: Olaf Scholz ismét indul a kancellári tisztségért – Boris Pistorius szabaddá tette az utat
Scholz és Merz összecsapása várható a német előrehozott választásokon.
Júniusban Erdoğanék eltörölték a képviselők mentelmi jogát, most pedig a kurdbarát HPD párt két képviselőjét bíróság elé állították: terrorpropaganda terjesztésével vádolják őket, az ügyészség öt év börtönt javasolt. A németországi kurdokat tömörítő egyesület szerint újabb kurd menekülthullám jöhet a puccskísérlet utáni tisztogatások után: Ali Toprak azt is megjegyezte, négy évtized óta most először nem érzi magát biztonságban Németországban.
Ötéves börtönbüntetést kért vádiratában a török vádhatóság a kurdbarát Népek Demokratikus Pártja (HDP) egyik társelnökére, Selahattin Demirtasra terrorpropaganda terjesztése miatt – jelentette pénteken a Dogan török hírügynökség. Hasonló büntetéssel nézhet szembe Sirri Sürreya Önder, a HDP másik meggyanúsított képviselője is.
Állítólag dicsérték a PKK egyik vezetőjét
A parlamenti képviselők mentelmi jogának eltörléséről szóló alkotmánymódosítás június 8-án lépett hatályba Törökországban. A változtatást a kormányon lévő Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) kezdeményezte, mert a párt egykori alapítója, Recep Tayyip Erdogan török elnök állítása szerint a HDP tagjai kapcsolatban állnak a szakadár Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) nevű terrorszervezettel, amiért a politikusoknak a bíróság előtt kell felelniük. A HDP tagadja a vádat. A módosítás viszont nemcsak a kurdbarát párt képviselőire érvényes, hanem az 550 fős törvényhozásból mindenkit érint, akiről bűncselekményre vonatkozó aktát tartanak nyilván.
Demirtas korábban úgy nyilatkozott, hogy a döntés nyilvánvalóan újabb lépés a diktatúrához vezető úton. „Nem leszünk játékszerek. A harc még csak most kezdődött el” – szögezte le a politikus.
Az ügyészségi iratok alapján Demirtas és Önder egy 2013-as pártrendezvényen felszólalásukban dicsérték a PKK egyik vezetőjét, Abdullah Öcalant, aki egy márvány-tengeri szigeten 1999 óta tölti életfogytiglani börtönbüntetését.
A HDP-s politikusok esetleges bebörtönzése tovább élezheti a török-kurd konfliktust, amely két és fél év fegyverszünet után tavaly júliusban lángolt fel újra. A török haderő tavaly december óta átfogó katonai akciót hajt végre a kurd autonómiáért küzdő felkelők ellen az ország délkeleti részében. Az 1984 óta tartó összecsapásokban már mintegy 40 ezren vesztették életüket.
A németországi kurdok szerint kurd menekülthullám jöhet
Közben kurd szervezetek attól tartanak, hogy a puccskísérlet nyomán megindult tisztogatások miatt kurd menekülthullám indulhat meg Európába. Erről Ali Toprak, egy németországi kurd szervezet, a KGD vezetője beszélt a Die Weltnek.
„Rövid távon több tízezer, középtávon több százezer védelmet kereső ember érkezhet Törökországból Németországba, ha az Erdogan-rezsim folytatja a harcot a kisebbségek és a demokratikus ellenzék ellen” – mondta.
Toprak azt is kiemelte: a berlini vezetésnek az osztrák kormányéhoz hasonló határozottsággal kellene szembehelyezkednie Recep Tayyip Erdogannal és híveivel. Németországban is „boszorkányüldözés” zajlik a török államfő bírálói ellen, és „most először nem érzem magam biztonságban ebben az országban” – mondta a 47 éves kisebbségi vezető, aki hároméves kora óta él Németországban.