Az év híre: a svédek Magyarország miatt féltik az Európai Unió biztonságát
Eközben Stockholmban azt sem tudják, hogyan küldjék haza az illegális migránsokat.
Bassár el-Aszad szír elnökhöz és családjához köthető szervezetekkel kötött több tízmilló dolláros szerződéseket az ENSZ – írja a Guardian. A szervezet szerint limitált lehetőségeik vannak partnereik megválasztásában a térségben, a segélyek így viszont leginkább a kormányerők által elfoglalt régiókba jutnak el.
A Guardian átnézte az ENSZ Szíria segélyezésére 2011 óta kötött szerződéseit: kutatásuk szerint az ENSZ több tízmillió dolláros szerződéseket kötött olyan szervezetekkel, amelyek közvetve vagy közvetlenül köthetők Bassár el-Aszad szír elnökhöz és rokonaihoz, illetve olyan üzletemberekkel, akik USA- és EU-szankciók alá esnek. Az ENSZ szerint rendkívül nehéz dolguk van, mivel kevés szervezet van a térségben, amellyel együtt tudnak működni; a belső helyzetet ismerők pedig elmondták a lapnak, hogy a szíriai a legbonyolultabb és legköltségesebb művelet, amelyet a világszervezet valaha folytatott.
A Guardian szerint az ENSZ tizenhárom millió dollárt adott a szír kormánynak a mezőgazdaság fellendítésére, négymilliót pedig az állami üzemanyag-ellátónak: az ezekért felelő minisztériumok egyébként EU-szankciók alá esnek. A WHO ötmilliót adott a szír vérellátó fenntartására, amit a védelmi minisztérium kezel: a dokumentumok szerint maga az WHO is aggódik, hogy a szükségben lévők, vagy a katonák kapnak-e előbb a vérből. Nyolc és félmilliót kapott az elnök felesége, az EU- és USA-szankciók alá eső szír Aszma el-Aszad által alapított Syria Trust jótékonysági alap.
Negyedmillió dollárt kapott az Al-Bustan Association, amelyet Szíria leggazdagabb embere, Aszad unokatestvére, Rami Makhlouf vezet, és amelyet több kormánypárti milíciával is összefüggésbe hoztak. Szintén ő vezeti a Syriatel nevű mobilszolgáltató céget, ami hétszázezer dollárt kapott az ENSZ-től. Emellett egy sor olyan, eddig nem igazán hangoztatott szerződést is talált a lap, amelyet más, szintén USA-, EU- vagy egyéb szankciók alá eső üzletemberekkel kötött a világszervezet.
Az ENSZ szerint 2011 óta milliók életét mentette meg a jótékonysági misszió, amelynek szerintük muszáj együtt dolgoznia az Aszad-kormánnyal.