Tóra, Evangélium, Európa. E három téma köré csoportosult az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség által szervezett Köves Slomó-Erdő Péter beszélgetés a Párbeszéd Házában. A szervezők az esemény rendkívül ambíciózus célkitűzését Európa zsidó-keresztény alapon történő újjáépítésében határozták meg.
Ehhez a célkitűzéshez képest néhány órával a találkozó kezdete előtt bejelentették, hogy mégsem lesz sajtónyilvános a beszélgetés és csak a Bonum TV élő felvétele alapján lehet tudósítani. Így sajnos, hogy a szervezők kérésének eleget tegyek, nem mentem be a beszélgetésnek helyt adó terembe, hanem kivetítő előtt – az igazán hiteles tudósításhoz szükséges atmoszféra hiányában – voltam kénytelen jegyzetelni.
Van párbeszéd, vagy nincs párbeszéd?
Európa újjáépítése azonban így sem maradhatott el, ugyanis Erdő Péter bíboros azonnal felvázolta a közönség számára azt az egyedülálló kapcsolatot, amely a zsidóságot és a kereszténységet összeköti. Az utóbbi időben „nem csupán Magyarországon, hanem egész Európában is folyik a párbeszéd”, főleg közös imádság és a liturgikus kérdések mentén – mondta Erdő.
Azt is hozzátette az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának elnöki tisztségét is betöltő bíboros, hogy a zsidóság és a kereszténység „tulajdonképpen nem is külön vallás”, legalábbis egy szentszéki dokumentum értelmében. Ugyan több a különbség közöttük, mint például ami a keresztény felekezetek között megfigyelhető; de a kapocs, amely összeköti őket a testvéri kapocshoz hasonlítható leginkább.
Köves Slomó, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség rabbija nem értett ezzel teljesen egyet. Arról beszélt, hogy a keresztények és a zsidók közötti kapcsolat nem igazi párbeszédként jelent meg korábban, hiszen „a párbeszéd szó egyfajta szimmetriát feltételez”.
Ami megvalósul szerinte, az valójában annyi, hogy a kereszténység folyamatosan reflektál az idősebb testvérre, a zsidó vallás azonban igen ritkán teszi ugyanezt a kereszténységgel. És ha mégis reflektálna, akkor sem mindig pozitívan. Ezért „helytelen úgy tenni, mintha ez egy kölcsönös párbeszéd lenne”.