Elképesztő: józan résztvevőkre költene milliókat a hetente csőddel riogató budapesti városvezetés
A terv totálisan ellentmond a Magyarországon hatályos törvényeknek.
Több mint tucatnyi családot csalt csapdába a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ 12. tankerülete és a Tamási Áron Általános Iskola. Az utóbbi körzetéhez tartozó, szeptembertől első osztályba menő gyerekek szüleit akár meg is bírságolhatják, holott az állami fenntartó és az iskola sért törvényt. Bizonytalan, hogy hova járhatnak majd a kicsik, az iskola és a Klik viszont sem nekik, sem a Mandinernek nem válaszol.
Aki azt hiszi, csak Kelet-Magyarországon van gond az iskoláztatással és Budapest gazdag 12. kerületében minden fenékig tejfel, nagyot téved. Több mint tucat, a hegyvidéki Tamási Áron Általános Iskola körzetébe tartozó család van magán kívül pillanatnyilag: csütörtökön kezdődnek a beiratkozások, de fogalmuk nincs, gyerekük hol kezdheti meg az első osztályt szeptemberben.
Visszautasíthatatlan ajánlat?
Pedig minden jól indult. Az iskola hónapokig félreérthetetlenül azt kommunikálta, hogy a körzetes gyerekek szüleinek nem kell aggódniuk, a gyerekeket természetesen fel fogják venni. Ez eddig nem is meglepő, hiszen az iskolának ez törvényi kötelezettsége. A köznevelési törvény (Nkt.) 50. § (6) szerint: „Az általános iskola köteles felvenni, átvenni azt a tanköteles tanulót, aki életvitelszerűen az általános iskola körzetében lakik (a továbbiakban: kötelező felvételt biztosító iskola).” A suliban február és március hónapban összesen 3 nyílt napot tartottak, még a beszerzendő taneszközök listáját is kiosztották. A szülők be is adták a jelentkezéseket (a határidő április 15. volt), majd nyugodtan vártak hetekig.
Egészen múlt péntekig, amikor levelet kaptak az iskolától – annak következtében meg sokan pánikrohamot is. Gyereküket nem vették fel. Helyhiány miatt. Márpedig a beiratkozások e hét csütörtökön és pénteken vannak. Azaz maradt hat napjuk – de mire is?
Arra, hogy eldöntsék, engednek-e a zsarolásnak. Az iskola levelében ugyanis ott volt javaslatként négy másik, a tankerülethez tartozó suli, amelyben még van hely. A Virányos iskola nagyjából 7 kilométerre van és háromnegyed óra tömegközlekedéssel, az Arany János Gimnázium fent a Sashegyen, a Jókai pedig a Széchenyi hegy tetején. Javasolták még a Németvölgyi iskolát is, amelynek nem a legjobb a híre a kerületben.
Szándékos csapda
Többen is fellebbeztek az iskola törvénytelen döntése ellen a helyi Kliknél, de választ csak tizenöt nappal az után kapnak, hogy beérkezett a fellebbezésük. Azaz jóval a most csütörtöki, pénteki beiratkozások után. Ha nem íratják be gyereküket valamelyik „ajánlott” intézménybe, aztán pedig újabb elutasító végzést kapnak, azt kockáztatják, hogy sehova sem tudják beíratni a gyereket. Akár még őket bírságolhatják meg ezért. Ha engednek a zsarolásnak és beíratják a gyereket valamelyik távolabbi suliba, akkor meg a Klik erre hivatkozva már nyugodtan elutasíthatja majd a fellebbezésüket.
Minden jel arra mutat ráadásul, hogy az iskola és a Klik éppen ezt a csapdahelyzetet akarta előidézni, hiszen már a jelentkezések utolsó napján, április 15-én tisztában voltak a jelentkezők pontos létszámával. Az iskolának nincs joga válogatni a körzetes gyerekek között, de ha már mégis így tett, rögtön értesíthette volna a kiszórtak szüleit. Akkor még lett volna idő fellebbezni a beiratkozásokig. Így most nincs. A szülők és a gyerekek isszák a történet levét, miközben a rájuk eső kötelezettséget nekik szándékukban áll teljesíteni.
A törvény a gyermeket ugyanis arra kötelezi, hogy a törvényben rögzített keretek között iskolába járjon (Nkt.45.§(1), az államot pedig (Nkt.2. § (1)) arra, hogy ezt a kötelezően előírt szolgáltatást biztosítsa. Vagyis az iskolának kötelező felvennie a körzetéhez tartozó gyereket, az intézmény fenntartójának pedig az a kötelessége, hogy az ehhez szükséges forrásokat, eszközöket biztosítsa. Ezt nem tette itt a Klik.
Hallgat az iskola, hallgat a Klik
A Mandiner megkereste az iskolát is, habár sok jóra nem számítottunk: a szülők elmondása szerint az igazgatónő régóta elérhetetlen. Valóban. A titkárnő közölte: ő nem nyilatkozhat, „az igazgató asszony pedig külföldön van”, úgyhogy forduljunk a Klikhez.
Így tettünk. Az ottani kollegina közölte, hogy 15 napon belül kapnak választ a fellebbezésükre a szülők, majd fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy az iskola küldte a levelet az elutasításról, nem a Klik. Ezután eszébe jutott, hogy ő sem nyilatkozhat.
Kértük tehát a tankerületi igazgató Bak Ferencet, aki igen. „Az igazgató úr éppen költségvetés-tervezésben van. Egész héten. Csak jövő héten tud nyilatkozni.”
Tehát a beiratkozások lezárulta után.
Az érintett tucatnyi gyerek szülei mindeközben a hajukat tépkedik tehetetlenségükben.