A Fidesz az MSZP-t ekézte, amiért nem vesz részt a vitában
Répássy Róbert, a Fidesz vezérszónoka kiemelte: az élet hozta ezt az alkotmánymódosítási igényt. Szóvá tette, hogy az MSZP ismét nem vesz részt abban a törvényalkotási folyamatban, amely az ország és a polgárok védelmét hivatott szolgálni. Szerinte ez felelőtlen magatartás.
Répássy ezután a migrációs válságról beszélt, amire Orbán már egy évvel korábban felhívta a figyelmet. Mint mondta, a migrációs válság mára a hétköznapok biztonságának kérdésévé emelkedett, s az a kérdés, hogy a félelem és a szokásainak megváltoztatása életünk részévé válik-e – fejtette ki Répássy Róbert, aki szerint természetes kérés, hogy a kormány az Országgyűlés támogatását kéri az ország biztonságának védelme érdekében.
Kijelentette, hogy a javaslat nem tűr halasztást, s elfogadhatatlannak tartják, hogy az ellenzék kifogások keresésével a terrorfenyegetés elhárítását akarja megakadályozni, feláldozva a biztonságot. Kitért arra is, hogy az ellenzéki pártok obstrukciós tevékenysége végigkísérte a migrációt, és most sincs készség a közös cselekvésre.
Ez a javaslat már megfelel a Jobbik januári igényeinek
Nemcsak Magyarországon, hanem a világ összes országában a biztonságpolitikai helyzet megváltozott és új kihívások várnak mindenkire. Nemcsak fizikálisan, morálisan, hanem jogalkotói szinten is tenni kell valamit – mondta Mirkóczki Ádám, a Jobbik vezérszónoka. Elmondta: amikor először felmerült a módosítás, akkor kevésbé konstruktív vitára és találkozóra került sor, s a tervezet mindenről szólt, csak a terrorizmus visszaszorításáról nem. Az ellenzéki politikus kitért arra is, a Jobbik már januárban jelezte, hogy nyitottak minden ésszerű szakmai javaslatra, amely Magyarország biztonságát és a terrorizmus megelőzését szolgálja.
Többfordulós egyeztetés után a mostani javaslat értékelése szerint már arról szól, amit januárban megfogalmaztak igényként. Kitért arra, nem látnak kivetnivalót abban, hogy a magyar katonák feladata a vagyon és biztonság védelme legyen. Ugyanakkor az probléma lehet, ha „a politikai terrorizmus jegyében” túlhatalmi törekvések is megjelennek, ami a visszaélés lehetőségére 0-24 órában lehetőséget adni – közölte. A javaslat ezzel együtt megfelelő szakmai alap a tárgyalásra – összegzett, megjegyezve: a kormány döntése után, az Országgyűlés ne várjon, hanem haladéktalanul hívják össze.