Rétvári: az elmúlt hat évben a fejlesztések jellemezték az egészségügyet

2016. április 26. 09:22

A szocialista kormányok alatt forráskivonás és privatizáció, az elmúlt hat évben jelentős mértékű fejlesztések jellemzik a magyar egészségügyet Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára szerint. Rétvári azt reméli, hogy s az egészségügyben idén dolgozók ismét léphetnek egyet előre.

2016. április 26. 09:22

A 2010 előtti folyamatos forráskivonások, a privatizáció és a szocialista kormányok üzleti szemlélete után az elmúlt hat évben jelentős mértékű fejlesztések jellemezték a magyar egészségügyet – jelentette ki Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára kedd reggel az Országgyűlésben az egészségügy helyzetéről tartandó parlamenti vitanapot megelőzően az MTI-nek.

Mint kifejtette: 2010 előtt egy üzleti alapú egészségügy épült: "a szocialista időszakot a pénzkivonás jellemezte", körülbelül 600 milliárd forint értékben. 2010 előtt a privatizáció volt a jellemző, s az üzleti szemlélet jegyében be akarták vezetni a napidíjat és a vizitdíjat – hangsúlyozta. Mindezek nyomán annyira csődbe jutott az egészségügy, hogy 2008-ban az akkori kormányzat egyhavi bért el is vett a dolgozóktól, s a kórházak annyira eladósodtak, hogy később a Fidesz-KDNP kormányzatnak 60 milliárd forintos kórházkonszolidációt kellett végrehajtania – tette hozzá.

Rétvári: Az egészségügyben is mindenki léphet egyet előre

Rétvári Bence kifejtette: 2010 után az állami felelősségvállalás mellett megindultak a fejlesztések. A kórházak épületfejlesztésére több mint 300 milliárd forintot, s műszerbeszerzésekre is több mint 100 milliárd forintos forrást fordítottak. Ezzel együtt 2012-2013-ban megindult az egészségügyben a bérfejlesztések első üteme is, amely folytatódott a mozgóbérelemek, a túlmunkadíj, ügyeleti díjak emelésével is – sorolta. Az államtitkár hozzátette: arra készülnek, hogy a jövő évben a bővülő költségvetési források mellett ez folytatódhat, s az egészségügyben dolgozók ismét léphetnek egyet előre.

Rétvári Bence szerint a kormányzat várólista-csökkentési programja is sikeres, hiszen a várólisták mintegy felére rövidültek. Sikeres továbbá a rezidenstámogatási program is, hiszen 480-ról 920-ra nőtt a pályakezdő fiatal orvosok száma. Továbbá a praxispályázatokkal, a letelepedési támogatással a háziorvosi praxisok feltöltésében is sikerült előrelépést elérniük – fejtette ki Rétvári Bence. Az Országgyűlés keddi plenáris ülésén a Jobbik kezdeményezésére tartanak négyórás vitát az egészségügyről.

Összesen 88 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
BőröndÖdön
2016. április 26. 16:08
Bence,téged kezeltetnélek,mondjuk a Merényiben...
Nemzeti Mutyikos
2016. április 26. 13:32
mocskos hazug szarok! 2 eve vezettek be, hogy mar egy szaros vervetelre is 2-3hetet kell varni es telefonon kell idopontot kerni! elmentek ti mocskos fidesznacik a kurvaanyatokba!
kuwiq
2016. április 26. 12:59
Zavart érzek az erőben. Mintha azt olvastam volna nemrég, hogy megint 60 milliárd körüli összeget görgetnek maguk előtt a kórházak, mint ki nem fizetett anyagok, szolgáltatások.
formaegy
2016. április 26. 12:18
"Rétvári: Az egészségügyben is mindenki léphet egyet előre" Remélem te álszent arra gondolsz, hogy ez az egy lépés előre 5 millió Ft, mint ahogyan a saját mocskaitok között elrendeztétek! Elmégy te a jó büdös francba az egy lépéseddel együtt! Neked kellene 56 ezer Ft-ot keresni - még azért sem dolgozol meg te szerencsétlen dugacs! PFFF!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!