Balog: Többletpénz jár a fiatal orvosoknak

2016. február 16. 07:39

A fiatal szakorvosok idén januártól az illetményükön felül és a teljesített ügyelet, önként vállalat többletmunka díján túl további támogatásban részesülhetnek – mondta Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere. Balog szerint „egy fiatal szakorvos bruttó jövedelme 405 ezer forint kell, hogy legyen”.

2016. február 16. 07:39

A kormány folytatja az egészségügyben megkezdett átalakításokat: a béremelést, az alapellátás erősítését és a területi szociális különbségek csökkentését – jelentette ki az emberi erőforrások minisztere hétfőn Budapesten.

Balog Zoltán az Egészségügyi Szakmai Kollégium tagozatvezetőinek és tagjainak kinevezése alkalmából tartott ünnepségen mondott köszöntőjében azt mondta: közös cél, hogy az egészségügyi intézmények a jelenlegi finanszírozási struktúra mentén valóban a beteg igényeihez igazodjanak. Emlékeztetett, az elmúlt években több lépcsőben igyekeztek a béreket emelni, és ezt a béremelést folytatni kívánják a többszöri bérrendezés mellett. Balog Zoltán megemlítette a rezidensi ösztöndíjprogramot és az ösztöndíj utáni szakorvosi támogatást.

A miniszter kifejtette: a fiatal szakorvosok idén januártól az illetményükön felül és a teljesített ügyelet, önként vállalat többletmunka díján túl további – legfeljebb - bruttó 151 ezer forint támogatásban részesülhetnek. Azok jogosultak erre a támogatásra, akik részt vettek a rezidensi ösztöndíjprogramban, és vállalják, hogy szakvizsga után öt évig Magyarországon közfinanszírozott egészségügyi ellátásban, teljes munkaidőben közalkalmazotti munkaviszonyban dolgoznak – ismertette. „Így egy fiatal szakorvos bruttó jövedelme 405 ezer forint kell, hogy legyen” – tette hozzá Balog Zoltán.

Mindenki tisztában van azzal, hányfajta érdek rángatja az egészségügyet

A tárcavezető elmondta azt is, hogy a legfrissebb adatok szerint összesen 616 fő igényelheti a támogatást, de ezen szám a folyamatos szakvizsgák következtében fokozatosan növekszik.  Az egészségügyi háttérintézmények átalakításának tervét érintve a miniszter úgy fogalmazott: ebben az ágazat egy lépéssel előrébb tart, hiszen már történtek jelentős rendszerszervezési átalakítások. Ezt az előnyt mindenképpen érvényesíteni szeretné a kormányzati egyeztetések során – tette hozzá.

A szakmai kollégium tagozatvezetőinek kinevezése alkalmából tartott ünnepségen Balog Zoltán úgy fogalmazott, mindenki tisztában van azzal, hányfajta érdek rángatja az egészségügyet, a kormánynak az a feladata, hogy ezeket az érdekeket összehangolja úgy, hogy ne gyengítsék, hanem egy irányba hatva erősítsék egymást. Az emberi erőforrások minisztere elismerte, hogy sokáig még nem fognak tudni annyit fizetni a gyógyításért, mint a nyugati országok ellátórendszerei, azonban úgy vélte, hogy a családi otthonteremtési támogatás (csok) versenyképes alternatívát kínálhat azoknak, akik azon gondolkodnak, hogy külföldön vállaljanak munkát. A csok egy olyan programja a magyar kormánynak, amelynek igénybevételéről – a miniszter reményei szerint – sokan el fognak gondolkodni.

Nagyon sok feladata lesz a magyar kormánynak az egészségügyben

Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi felelős államtitkár köszöntőjében arról beszélt, hogy a következő két és fél évben nagyon sok feladata lesz a magyar kormánynak az egészségügyben, és ehhez az kell, hogy legyen egy független tanácsadó testület. Ezt a függetlenséget komolyan kell venni, hiszen az ellátórendszer szereplői nem passzív elszenvedői és szereplői, hanem aktív alakítói annak – mondta az államtitkár, hozzátéve, jelenleg sokféle érdekrendszer mentén folyik az ellátás, és ezen szeretnének változtatni, támaszkodva a szakmai kollégium tagozatvezetőinek és tagjainak szakértelmére.

Az Egészségügyi Szakmai Kollégium elnökének Fülesdi Bélát, alelnökének Svébis Mihályt és Szilvási Istvánt, titkárának pedig Mészáros Magdolnát és Vajer Pétert nevezte ki Balog Zoltán miniszter.

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
jairus
2016. február 16. 11:19
laikusoknak hálapénzről, ha megkérdezzük egy kórterem betegeit, hogy mennyit adtak az "orvosoknak". És megkérdezzük az orvosokat, hogy mennyit kaptak valójában... kiderül, a nem is annyira meglepő következtetés, miszerint "én is annyit mondtam mert a többiek..." Mondom ezt úgy, hogy 20+ éve nem teszek el semmilyen borítékot. De szeretném, ha megértenénk, hogy ez a mostani, régi rendszer beteg.
Gregorius
2016. február 16. 11:05
Arról volt szó korábban, hogy a szakorvosok bérét is rendezik, azaz nem fordulhasson olyan elő, hogy a rezidens vagy a frissen végzett szakorvos többet keressen, mint azok akik korábban oktatták. Nem lehet mindent arra építeni, hogy a gyakorlottabb biztos több hálapénzt kap, hiszen vannak külön pénz nélküli szakmák is. Más területen sem ártana tenni valamit, például a körzeti orvosom, aki egyébként kitűnő diagnoszta már elmúlt 70, és drukkolok, hogy meddig bírja.
mer-kell
2016. február 16. 10:49
Ez komplett pofánvágása a már évek óta praktizálóknak. Aki menni akar menjen nyugatra, de előbb fizesse ki a cca 10 milliós képzési költséget, amit mi adózók álltunk.Nyugaton már nincs orvosképzés!
jairus
2016. február 16. 10:45
"Viszont, még akkor is hálát kell hogy érezzenek, ha alacsonyabb a keresetük" részemről hálát érzek. Ezért minden héten egyszer, ingyen gyógyítok a magyar egészségügyben. A többi időben pedig annyit keresek, mintha külföldön dolgoznék orvosként - de sajnos, nem orvosi munkával. Mégsem gondolom, hogy így kéne működtetni a rendszert, mert az efféle bolondok száma elhanyagolható.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!