Paks II: „Mélyreható vizsgálatot” indít az Európai Bizottság

2015. november 23. 14:30

„Mélyreható vizsgálattal” tárja fel az Európai Bizottság, hogy a paksi bővítés finanszírozása megfelel-e az EU-s szabályozásnak. Margrethe Vestager versenyjogi biztos szerint a beruházás mérete és jelentősége miatt tartják fontosnak annak a vizsgálatát, hogy a beruházás finanszírozása a piaci feltételek szerint történt-e.

2015. november 23. 14:30

Az Európai Bizottság úgynevezett „mélyreható vizsgálatot” indít annak kiderítésére, hogy a Paks II nukleáris erőmű beruházásának finanszírozása megfelel-e az EU-s szabályozásnak – adta hírül közleményében az Európai Bizottság hétfőn. A vizsgálat azt kívánja feltárni, vajon egy magánbefektető is hasonló feltételekkel finanszírozta volna-e az építkezést, illetve hogy a magyarországi beruházás állami támogatásnak minősül-e. Amennyiben úgy találják, hogy a beruházáshoz az állam támogatást nyújt, a bizottság megvizsgálja, hogy az mennyiben vezethet a verseny torzulásához a magyar energiapiacon – áll a közleményben.

A Paks II beruházás mérete és jelentősége miatt tartja fontosnak az Európai Bizottság, hogy körüljárja, vajon a beruházás finanszírozása a piaci feltételek szerint történt-e, vagy az állami támogatás befolyásolta-e azt. Ennek megállapítása egy részletes elemzést igényel – idézi Margrethe Vestager versenyjogi biztost a bizottsági közlemény.

Amennyiben a vizsgálat eredménye azt mutatja, hogy a beruházáshoz állami támogatást vettek igénybe és nem kizárólag a piac erőforrásait használták fel, a bizottságnak arról kell megbizonyosodnia, hogy az megfelelt-e az EU-s szabályozásoknak, a támogatási intézkedés arányos-e a kitűzött célokkal és nem vezet-e az energiapiac torzulásához. Végezetül, Magyarország befektetésének kellőképpen meg kell térülnie. A mélyreható vizsgálat lehetőséget biztosít az érintett harmadik félnek is, hogy hozzászóljon az intézkedéshez, ami nem feltétlenül befolyásolja a vizsgálat kimenetelét – írták.

Kötelezettségszegési eljárás már van az ügyben

Múlt csütörtökön az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen a paksi atomerőmű bővítésével kapcsolódóan a közbeszerzésre vonatkozó uniós szabályok megsértése miatt. A bizottság szerint Magyarország versenyeztetés nélkül, nem átlátható folyamat részeként ítélte oda a két új reaktorblokk építésére és két másik korszerűsítésére vonatkozó megbízást.

A bizottság úgy ítélte meg, hogy ez nincs összhangban az uniós közbeszerzési előírásokkal. A bizottság két uniós irányelve hivatkozott. Mindkettő azt mondja ki, hogy az uniós közbeszerzési szabályokat államközi szerződés alapján akkor lehet mellőzni, ha maga a kormányközi megállapodás összhangban áll az uniós alapszerződéssel, a bizottság pedig éppen ezt vitatja.

Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter aznap sajtótájékoztatón kijelentette: Magyarország kész akár bíróság elé is vinni az ügyet, de arra is, hogy a következő két hónapban egyeztetéseket folytasson a 12 milliárd eurós beruházással kapcsolatban. Hangsúlyozta: Magyarország garantálja, hogy a projekt 60 százalékának erejéig magyar és más uniós vállalkozások is bekapcsolódhassanak verseny keretében. Leszögezte azt is: jelenleg nincs olyan atomenergetikai fejlesztés Európában, amit tendereztettek volna.

Összesen 102 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hátakkor
2015. november 23. 21:10
Ezt a pár karaktert napkollektorral írtad?
matekandi
2015. november 23. 17:28
Remélem, csak azért nem téma még itthon az EU-ból való kilépés, mert azt várják hogy szétessen magától. Mivel a mostani működése a Júdeai Öngyilkos Kommandóéhoz hasonlatos, nem hiszem, ez túl messze lenne...
brekker
2015. november 23. 16:02
A finanszírozás kérdésében indítanak vizsgálatot, magyarul túl olcsó a hitel, nem pedig túl drága. Nem az a problémájuk, mint ahogy az ellenzék állítja, hogy túl sokba kerül, hanem az, hogy túl kevésbe, és ezzel túl olcsó lesz az áram Nyugat-Európához képest. A hazaáruló feljelentgetők örülhetnek a "piaci alapú" finanszírozás (rövidebb megtérülési idő, magasabb elvárt hozam) következtében előálló, úgy már a Nyugat-európai országokkal szemben is "veresenyképes" háromszoros áramárnak. Szerencsére nem eszik olyan forrón a kását, mire ténylegesen el kell kezdeni a beruházást, addigra ez az egész eus bagázs megy a lecsóba.
Megtalálta
2015. november 23. 15:58
Franciaországban 19 atomerőmű van. Mindet megtenderezették? Sehol nem volt semmiféle "tiltott állami támogatás"?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!