Szijjártó: Be kell fejezni az illúziókeltést!

2015. szeptember 05. 15:25

Az uniós külügyminisztereken kívül macedón és szerb kollégáival is egyeztetett Szijjártó Péter. Problémásnak találták, hogy a nyugat-balkáni útvonalon érkezők mind átjöttek egy EU-s országon, Görögországon, ahol azonban nem regisztrálták őket. Szijjártó szerint Európának be kellene fejezni az irreális illúziók keltésének gyakorlatát.

2015. szeptember 05. 15:25

A migrációs válsággal kapcsolatban hat pontban értenek egyet az Európai Unió tagállamai – közölte szombaton Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az uniós külügyminiszterek luxembourgi informális tanácskozását követően. 

A tárcavezető magyar újságíróknak elmondta, hogy abban nincs vita, hogy ez az egyik legsúlyosabb probléma, amellyel Európának valaha szembe kellett néznie, és hogy közös megoldásra van szükség. Az MTI úgy értesült, hogy a külügyminiszterek tanácskozásán az is elhangzott: a menekültválság miatt október elején rendkívüli uniós csúcstalálkozót kellene tartani.

Szijjártó Péter elmondta, a miniszterek kivétel nélkül nehéz helyzetben lévő országnak nevezték Magyarországot, hangsúlyozva, hogy ezt el is kell ismerni. Abban sincs nézeteltérés, hogy a megoldásba be kell vonni a kiindulási és tranzitországokat, hatékonyabbá kell tenni az uniós kívüli országokkal kötött, úgynevezett visszafogadási megállapodásokat, és különbséget kell tenni a menekültek és a gazdasági bevándorlók között.

A külügyminiszter leszögezte, a magyar álláspont szerint realistának kell lenni, és világossá kell tenni, hogy „nem állunk készen olyan milliók vagy akár tízmilliók befogadására, aki egy jobb élet reményében kelnek útra Európába”. Hozzátette: „be kellene fejezni azt a gyakorlatot, hogy irreális reményeket és illúziókat keltünk” – húzta alá a miniszter, hozzátéve: „világossá kell tennünk, hogy gazdasági bevándorlókat nem tudunk befogadni”.

Szijjártó Péter négy pontban foglalta össze a magyar szempontokat. Mint mondta: a legfontosabb, hogy meg kell védeni az unió külső határát, minden csak ez után következhet. A politikus ismételten nyomatékosította, hogy a Schengeni Egyezmény a legfontosabbak uniós jogszabályok közé tartozik, és világos kötelességeket határoz meg. A miniszter úgy vélte, lejárató kampány és hangulatkeltés zajlik Magyarország ellen, miközben az uniós szabályokat próbálja betartani. Szijjártó nyomatékosította: elfogadhatatlan, hogy olyan regisztrálatlan bevándorlók érkezzenek a magyar határra, akik egy másik uniós országban már jártak. Az egyik tárcavezető a tanácskozáson nevesítette is Görögországot, a görög külügyminiszter pedig a helyzet súlyosságára hivatkozott.

A magyar tárcavezető azt is közölte, hogy amíg nem hangzottak el „félreérthető, félreértett vagy félreértendő” nyilatkozatok uniós politikusok részéről, addig a Magyarországon lévő migránsok kifejezetten együttműködőek voltak, utána viszont ellehetetlenítették, hogy Magyarország betarthassa az uniós előírásokat, s megtagadták az együttműködést a magyar hatóságokkal. Ami eddig történt, az szerinte azt bizonyítja, hogy téves a kötelező kvótákra alapuló elképzelés, mert meghívással ér fel. 

A külgazdasági és külügyminiszter tudatta, hogy macedón és szerb kollégájával is tárgyalt. Skopjei kollégája arról tájékoztatta, hogy ha semmi nem változik, idén 400 ezer migráns érkezik az országba, ráadásul egy uniós tagállamból, így az unió számára is nehéz a helyzet, mert így nehéz számon kérni Macedónián, hogy tartóztassa fel őket. Szijjártó Péter szerint nem lehet elvárni Skopjétól, hogy segítség nélkül ura tudjon lenni a helyzetnek. 

A szerb külügyminiszterrel tartott megbeszélésekről Szijjártó Péter elmondta, hogy semmilyen módon sem tekintik a kialakult helyzetet kétoldalú kérdésnek. Hozzátette, hogy Szerbia helyzetén is javíthat, ha az új magyar határőrizeti rendszer miatt kevesebb értelme lesz a magyar-szerb határ felé indulni. Szijjártó Péter arról is beszélt, hogy az október eleji, Budapestre tervezett nyugat-balkáni migrációs konferencián meg kell vitatni, hogy az unió hogyan tud segíteni, továbbá hogy már az EU határain kívül eldőljön, ki a gazdasági bevándorló és ki a menekült.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tintamin
2015. szeptember 06. 10:57
Komolyan meg mindig ez a senkihazi, dilettans, seggnyalo focista tacsko a kulugyminiszterunk???? Jaj:(
mákgubó kettő
2015. szeptember 05. 16:30
Zseléfejű faszkalap, nincs illúziónk afelől, hogy hogyan loptad össze a kastélyra valót, és hogy kented rá a bűnöző édesapádra, id. Kartell Sanyira!:)))))))
Tuttimutti
2015. szeptember 05. 16:27
Menekültkvóta: az EU esszenciája Rajcsányi Gellért, vélemény, menekültek, migránsok, illegális bevándorlás, EU, menekültkvóta, külföld, belföld. 2015. szeptember 5. 10:46 Mit tenne erre az EU? Kötelező kvótákkal osztana szét random migránsokat oda, ahová nem mennének és ahol nem kérnek belőlük. Vannak uniós országok, amelyek tárt karokkal fogadnák a menekülteket; ahogy a menekültek is tárt karokkal rohannának pont azokba az országokba. Vannak uniós országok, amelyek nem kérnek a menekültekből, de a menekültek sem kérnek azokból az országokból, nem akarnak oda menni, ott maradni. Mit tenne erre az EU? Kötelező kvótákkal osztana szét random migránsokat, hogy egyesek (sokan) ne oda kerüljenek, ahová menni akarnak; hanem azokba az országokba jussanak, amelyek nem akarják a menekülteket és ahová a menekültek sem akarnak menni. S miközben a kvóta kötelező lenne, kevéssé valószínű, hogy zárt koncentrációs táborokba vinnék a kvótamigránsokat, tehát szabadon mozoghatnának. Vagyis, ahogy kollégám, Kiss Brigi is írja: újra meg újra megindulnának azokba az országokba, ahol élni akarnak; tehát az egész kötelező kvótarendszer minden egyes nappal, minden egyes eltérített migráns újraindulásával megbukna. Azt pedig az elmúlt napok és hetek megmutatták, mire képesek a migránsok, ha nem azt kapják Európától, amire vágynak. Az egész történet migránsok és hatóságok, no meg államok egymás közötti napi szintű, több tízezres nagyságrendű, végtelen pingpongozásává fog válni, leblokkolva mindent és mindenkit. A menekültkvóta ötlete az EU mai állapotának igazi esszenciája. Úgy csinálni valamit, mintha valami történne, mintha egy problémára megoldás születne, miközben ez az ún, megoldás nem más, mint a probléma tovább bonyolítása és négyzetre emelése − lásd a végtelen Görögország-sagát is. Isten látja lelkemet, az olvasók meg a régi cikkeimet, hogy soha nem voltam EU-szkeptikus. EU-realista annál inkább. De mit tegyek, ha maga az EU tesz engem nap mint nap egyre szkeptikusabbá? /Rajcsányi Gellért/
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!