A németek támogatják az uniós hadsereg létrehozását

2015. március 10. 15:05

Támogatja Németország a közös európai hadsereg létrehozását, de csak távlati célként. Keddi sajtóbeszámolók szerint Angela Merkel kancellár, Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter és Urusula von der Leyen védelmi miniszter is nyitott Jean-Claude Juncker EB-elnök javaslatára.

2015. március 10. 15:05

A német kormány támogatja az uniós hadsereg létrehozásának gondolatát, de a közös védelmi erőt csak távlati célként tartja elképzelhetőnek, és nem az aktuális biztonságpolitikai helyzetre adott válaszként - derül ki az Európai Bizottság (EB) elnökének felvetésére érkezett első berlini reakciókból. Keddi sajtóbeszámolók szerint Angela Merkel kancellár, Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter és Urusula von der Leyen védelmi miniszter is nyitott Jean-Claude Juncker EB-elnök javaslatára, miszerint az Európai Uniónak közös hadsereget kellene felállítania ahhoz, hogy komolyan vehető külpolitikai szereplővé váljon.

Angela Merkel egyetért azzal, hogy a biztonságpolitikai kihívásokra közös választ kell adni, és helyes, hogy a tagállamok között mind mélyebb a katonai együttműködés - tájékoztatott a kancellár véleményéről Christiane Wirtz helyettes kormányszóvivő. Frank-Walter Steinmeier a berlini Der Tagesspiegelnek nyilatkozva felidézte, hogy pártja, a szociáldemokrata párt (SPD) programjában régóta szerepel az uniós hadsereg gondolata. Ugyanakkor a közös hadsereg megteremtése annak ellenére is csak hosszú távú cél lehet, hogy „új kihívások és fenyegetések érik az európai békerendet”, és a biztonsági stratégiát gyorsan hozzá kell igazítani a változó környezethez – mondta a külügyminiszter.

Urusula von der Leyen még vasárnap, a Juncker-féle felvetéstől függetlenül azt mondta a Deutschlandfunk közszolgálati rádiónak, hogy az uniós tagállamok között a védelmi politikában is egyre szorosabb szövetséget formálódik, és „a jövő a hadseregek összefonódása annak kilátásával, hogy egy napon létrejön az európai hadsereg”. A német hadseregben, a Bundeswehrben jelenleg 170 ezer hivatásos katona szolgál, a kormány pedig évente nagyjából 32 milliárd eurót, a hazai össztermék 1,3 százalékát fordítja védelmi kiadásokra.

Összesen 34 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Sötétbenbújkálóellenforradalmár
2015. március 10. 21:56
Semmi hírértéke de ha fidesz lennék megjátszanám azt a híradást, hogy: csak a magyarokat utánozzák. Ó egek, a tanácadással mennyit lehet keresni.
wartog
2015. március 10. 19:38
kicsi kérdésem az lenne, ki lenne a célpont?Az oroszok?Mert abba nem szívesen gondolnék bele. Az lenne a III. VH újabb német buktája.Csak utána nem biztos, hogy fel fognak állni.Ha az amcsik a célpont, az tetszene, mert tele a tököm az önelégült cowboyos gyilkolászásaikkal.Ideje lenne őket is móresra tanítani a havejaikkal egyetemben.
kulalak
2015. március 10. 17:39
Ki fogja fizetni? Egy EU Határőrség jobban kéne.
Laikus érdeklődő
2015. március 10. 16:28
Amíg nincs egy közös, minden országban elfogadott és tanított európai nyelv addig kár közös hadseregről beszélni. A 24 nyelvű hadsereg még viccnek is rossz, a németet szerintem sokan nem fogadnák el, az angolnál felmerül a kérdés, hogy az mennyire európai...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!