Az álhírek terjesztésével a vesztünkbe rohanunk: ijesztő gyakorlat terjed a közösségi oldalakon
Négyből három hírt anélkül osztanak meg a felhasználók, hogy elolvasnák. Íme, az álhírek terjedésének pszichológiája.
A Készenléti Rendőrség Hivatala azért perelte be az Indexet, mert nem homályosítással, vagy kockásítással takarták ki a rendőrök arcát, ehelyett trollfejeket és dinoszauruszfejet montíroztak a képre. Az elsőfokú ítélet a portálnak adott igazat, mondván: betartotta a jogszabályokat és egyben véleményt is nyilvánított róluk.
Az Index a készenléti rendőrök új egyenruhájáról írt cikkéhez olyan képeket szerkesztett, amelyen nem a szokásos, homályos vagy kockás folttal takarták ki a rendőrök arcát, hanem trollfejeket montíroztak a rendőrök fejére. A Készenléti Rendőrség emiatt beperelte a portált a jó hírnév megsértése miatt.
Az elsőfokú ítélet az Indexnek adott igazat. A bíróság a rendőrséggel ellentétben ugyanis viccesnek találta ezt a megoldást: „egyes rendőrök arcának helyén gunyoros, jellemzően azonban humoros, szellemes karikatúrák, egy esetben egy dinoszaurusz fej látható” – írják az ítéletben.
A bíróság a Készenléti Rendőrség keresetét a véleménynyilvánítás szabadságára hivatkozva utasította el. Az ítéletben azt írják: „az összeállítás nemcsak a készenléti rendőrség új egyenruhájáról számol be, hanem a magyar média által nehezen elfogadható helyzet sajátos stílusú kritikája is”.