Könnyen kiszolgáltatott helyzetbe kerülhet a magyarság: sorsfordító választás előtt állnak az erdélyi magyarok
Csak egy módszerrel lehet megakadályozni a Mentsétek meg Romániát Szövetség tervét.
A Fővárosi Törvényszék csütörtökön formai okok, a szavazatszámlálás szabályainak megsértése miatt megsemmisítette a Budapesti Ügyvédi Kamara februári választásának eredményeiről szóló határozatokat.
A Fővárosi Törvényszék csütörtökön megsemmisítette a Budapesti Ügyvédi Kamara februári választásának eredményeiről szóló határozatokat. A törvényszék a szavazatszámlálás szabályainak megsértése, formai okok miatt semmisítette meg a választási eredményt.
A köztestület február 21-ei tisztújító szavazásán az 5533 választásra jogosultból 2442-en jelentek meg, ami 44 százalékos részvételi arányt jelentett. A szavazólapokon lévő több százezer adat manuális feldolgozása öt napig tartott. Közben a szavazatszámláló bizottság tagjai hazamentek, telefont és internetet használtak, holott a választási szabályzat szerint a szavazatszámlálás alatt tilos az ilyen eszközök használata.
A kamara szerint a bizottsági tagok képtelenek egyhuzamban ilyen sok adat feldolgozására, a szabály betartása kivitelezhetetlen, és a normasértés olyan csekély súlyú, hogy az nem vezet az eredmény megváltozásához. A bíróság szerint ugyanakkor sérült a választási szabályzat, alkalmazni kellett volna a szavazatszámlálásra vonatkozó eljárási szabályokat. A bíróság szerint nehéz meghatározni, hogy a kamarai önszabályozás tiszteletben tartása mellett mennyire avatkozhat be a kamara működésébe a bíróság, de ellenőriznie kell, hogy a jogszabályok, valamint a maga vagy a Magyar Ügyvédi Kamara által hozott szabályok szerint működik-e. A bíróság szerint erősebb jogi érdek fűződik a választási szabályzat tiszteletben tartásához, mint a fizikailag betarthatatlan szabályok mellőzéséhez.
A bíróságnak a normasértés megállapításkor szankciót is alkalmaznia kellett, meg kellett semmisítenie a határozatokat.
Az ítélet kihirdetése után Hegedűs László, a Budapesti Ügyvédi Kamara elnökhelyettese újságíróknak elismerte, hogy rossz a választási szabályzat, „nem teljesen naprakész” és nem alkalmas a mintegy hatezer ügyvéd szavazásának lebonyolítására. Kiemelte: a bíróság szerint a választás szabályos volt, az eredménye nem megkérdőjelezhető, és az is tény, hogy a bíróság rámutatott alaki hiányosságokra, ám ezek – mondta – nem eredményezik, hogy a választást újra meg kell tartani. Majd esetleg újra át kell számolni a szavazatokat, csak erről van szó – közölte.
Réti László, a BÜK újraválasztott elnöke az Indexnek azt mondta: a bíróság kizárólag formai okokból semmisített meg néhány határozatot, viszont kimondta, hogy a kamara nem sértett törvényt, és a szavazás is szabályos volt. Az ítélet pontos következményeiről nem tudott tájékoztatást adni, de szerinte legsúlyosabb esetben is csak újra ki kell hirdetni az eredményt.
A szavazás eredménye szerint újabb négy évre Réti Lászlót választották meg a Budapesti Ügyvédi Kamara elnökévé. A februári tisztújítást meglepően éles kampány előzte meg, az Ügyvédi Összefogás a kamara teljes megújítását tűzte ki célul, végül azonban elbukták a tisztújítást. Hét tagot tudtak juttatni a 33 tagú elnökségbe.