Egy brit politikai tanácsadó elmagyarázza, miért lehet a Fidesz 14 éve hatalmon
Edward M. Druce hat pontot sorol fel, amely alapján sikeresen működik a magyar kormány, s szerinte mindezt a britek is megtanulhatnák.
Az Európai Bizottság nőnapi ajánlása arra szólítja fel a tagállamokat, hogy csökkentsék a nők és a férfiak közti bérszakadékot. Az LMP szerint az Orbán-kormány alatt két és fél százalékkal nőtt a nemek közti bérkülönbség. Az illetékes miniszteri biztos viszont azt mondta: egyre növekszik a dolgozó nők száma.
A nemzetközi nőnap alkalmából pénteken elfogadott ajánlásában az Európai Bizottság arra kérte az uniós tagállamokat, hogy tegyék átláthatóbbá a nők és a férfiak fizetéséről szóló információkat, és ezáltal segítsék a fennálló különbségek megszüntetését. A férfiak és a nők órabére közti átlagos különbség a brüsszeli összesítések szerint az elmúlt években nem nagyon csökkent. Jelenleg az EU egészét tekintve 16,4 százalék volt, míg az elmúlt években 17 százalék körül vagy afölött mozgott.
A kormány szerint viszont egyáltalán nem rossz a helyzet, főleg a nők foglalkoztatására vonatkozó számok javultak. A nők munkaerő-piaci helyzetének javításáért felelős miniszteri biztos sajtótájékoztatón azt mondta: a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2013-ban 1,797 millió nő dolgozott, idén januárban ez a szám már 1,83 millió volt. Szalai Piroska ismertetése szerint a női foglalkoztatási ráta 52,8 százalék.
Kitért arra, hogy a kisgyermekes édesanyák munkavállalását 35 ezer esetben tudták tavaly segíteni, és nagyon jelentős hatása lesz idén a gyed extrának, amely 20 ezer fővel növelheti a nők foglalkoztatását. Emlékeztetett arra, hogy már a kormányzás első évében arról döntöttek, hogy a nők részmunkaidős foglalkoztatását munkáltatói járulékkedvezménnyel segítik, és ennek hatása már 2012-ben megmutatkozott, ugyanis akkor kezdett el növekedni a hatévesnél fiatalabb gyermeket nevelő nők foglalkoztatási rátája.
Az LMP szerint a nők munkaerő-piaci helyzete rosszabb lett az elmúlt négy évben, az Európai Bizottság nemrég publikált jelentése szerint tovább nőtt a nemek közötti bérszakadék Magyarországon. Ertsey Katalin és Szél Bernadett közleményükben azt írták: az Orbán-kormány alatt két és fél százalékkal nőtt a nemek közti bérkülönbség, „ami jórészt a kormányzati lépéseknek köszönhető”. Hangsúlyozzák, hogy a nők és férfiak átlagos bruttó órabérének különbsége 2009 óta folyamatosan romlik, de a 2012-es adat kiugróan rossz. Mára már több mint húsz százalékkal marad el a nők átlagos bére férfiakétól – emelték ki.
A különbség fő okaként a nők „részmunkaidőbe szorulását” nevezik meg, amit „súlyosbított” a kormány adóreformja és az új munka törvénykönyve – írták. Az LMP a részmunkaidővel szemben mindig is a teljes fizetéssel járó állások rugalmassá tételét és az „egyenlő munkáért egyenlő bért” elvének gyakorlatra váltását szorgalmazta – közölték. Amíg nem lesznek nők kellő számban a döntéshozatalban, addig „ezektől a kormányoktól nem várható semmi javulás” – tették hozzá.