Gyengülő Európa
Szesztay Ádám, a Külügyminisztérium stratégiai főosztályának vezetője szintén arról beszélt, hogy Magyarország nem képzelheti el jövőjét az unió nélkül. „Sorunk az EU-hoz kötött, így kétféle nemzeti érdekünk van: az egyik, hogy az EU-n belül keresztül tudjuk vinni saját elképzeléseinket, a másik pedig, hogy mi lesz az unióban” – mondta, majd az utóbbival kapcsolatban hozzátette: ha az EU gyengül vagy erősödik, az Magyarországra is hatással van. A közép-európai összefogás fontosságát hangsúlyozva ugyanakkor elmondta: együtt sokkal nagyobb jelentőséggel bírunk, mint egyedül, egy kis országként.
„Az EU most egy hasonló pszichózist él át, mint amin mi is átestünk az elmúlt években. Magyarország hozzászokott a szuperország státuszhoz, és nehéz elfogadni, hogy ez a pozíció meggyengült, elveszett. Az unióval ma ugyanez történik: bár a világ még nem teljesen felejtette el, hogy a kultúra gyökerei Európában vannak, de a kontinens már sokat veszített erejéből” – foglalta össze Szesztay.
A főosztályvezető fontosnak tartotta elmondani: „ahhoz, hogy érdemben hozzá tudjunk járulni az Európai Unió külkapcsolatihoz, illetve hogy ebből hasznot tudjunk húzni, szükség van saját politikára, szükség van a gyakorlati közreműködésre az EU kül- és biztonságpolitikája terén”.
A csütörtöki, globális nyitás fontosságáról tartott beszélgetésre visszautalva Szesztay közölte: a globális nyitást a magyar külpolitika prioritásává tette, és újradefiniálta a fogalmat. „Fontossá vált, hogy elmozduljunk a nulláról, és hogy olyan lépéseket tegyünk, hogy a globális hálózatunk által érvényesíteni tudjuk érdekeinket” – mondta. Ismertette: a magyar külpolitika legfontosabb pontjai jelenleg a globális nyitás mellett a térségpolitika, amely a jó szomszédságot és a határon túli magyarság védelmét foglalja magában. Közölte: az elmozdulás az Antall-i prioritásokhoz képest, hogy már nem az uniós tagság a cél, hanem hogy tagként sikeresek legyünk.