Megmentik a bajba jutott családokat

2011. december 05. 21:57

A Nemzeti Eszközkezelő januártól megvásárolhatja a bajba jutott kétgyermekes, rászoruló devizahiteles családok jelzálogjoggal terhelt lakóingatlanát, biztosítva, hogy bérleti díj ellenében továbbra is ott lakhassanak - döntött hétfőn a parlament. Az adós az árverésről szóló értesítés kézhezvételét követő egy hónapon belül kezdeményezheti, hogy lakását az állam vásárolja meg.

2011. december 05. 21:57

A kormány javaslatára, 291 igen szavazattal, 8 nem ellenében, 4 tartózkodás mellett elfogadott szabályozás szerint az eszközkezelő a megvételre felajánlott lakóingatlant akkor vásárolja meg, ha az adós vagy a vele egy háztartásban élő házas-, illetve élettársa szociálisan rászorult, továbbá ha legalább két gyermeket nevelnek. Feltétel, hogy az ingatlanon 2009. december 30-a előtt kötött hitelszerződés alapján létrejött jelzálogjog legyen, és annak fedezetét csakis a szóban forgó ingatlan képezze, illetve hogy a bank az ingatlant kényszerértékesítésre jelölte. Az adós ebben az esetben az árverésről szóló értesítés kézhezvételét követő egy hónapon belül kezdeményezheti, hogy lakását az állam vásárolja meg.

A hitelező pénzintézetnek a szándéknyilatkozat benyújtásától számított 30 napon kell döntenie arról, hogy a tulajdonjog átruházásához hozzájárul-e, elfogadva a vételár rá eső hányadát, és lemondva az adóssal szemben fennálló minden egyéb követeléséről. A törvény megteremti a már folyamatban levő végrehajtási eljárás szüneteltetésének lehetőségét.

Az eszközkezelő által megvásárolt ingatlan – a hitelszerződés megkötésekor megállapított – forgalmi értéke nem haladja meg Budapesten és a megyei jogú városokban a 15, egyéb településeken a 10 millió forintot, a kölcsön összege pedig a forgalmi érték 80 százalékát (államilag támogatott hitelnél a forgalmi érték száz százalékát). Ugyancsak feltétel, hogy az adós bejelentett lakóhelye 2011. szeptember 28-ától folyamatosan az érintett lakóház vagy lakás legyen. A budapesti és a megyei jogú városokban lévő ingatlanok vételára a jelzáloghitel-szerződésben megállapított forgalmi érték 55 százaléka, más városokban azok 50, községekben 35 százaléka.

Az eszközkezelő az adásvételi szerződés megkötésével egy időben a hiteladósnak visszavásárlási jogot enged, amelyet az legkorábban fél év múlva, legkésőbb pedig két év elteltével gyakorolhat. A visszavásárlási jog akkor is él, ha az ingatlan a települési önkormányzat tulajdonába kerül, amire a szabályozás ingyen ad lehetőséget.

A visszavásárlási ár a forgalmi értéknek a hitelszerződés megkötésekor kifizetett önerővel és a később kifizetett tőketörlesztések összegével csökkentett értéke, illetve a Nemzeti Eszközkezelő által kifizetett vételárnak a visszavásárlási jog gyakorlásáig terjedő időszakra számított, jegybanki alapkamattal növelt összege közül a magasabb. A szabályozás értelmében az eszközkezelő az átvett ingatlant abban az állapotban adja – határozatlan időre – bérbe, amelyben az adásvételi szerződés megkötésekor van, azaz felújítást nem végez.

A bérlő az ingatlanba ezután csak a házas- vagy élettársát, saját vagy a társa nevelésében álló, családi pótlékra jogosító gyermeket, továbbá a zálogkötelezettet, illetve a hiteladóst fogadhatja be. Bérlőtársi viszonyt nem létesíthet, az eszközkezelő ugyanakkor kikötheti a bérlő életvitelszerű bentlakását. A – bérlő szociális helyzetére tekintettel érvényesíthető – lakbér mértékét a kormány rendeletben határozza meg.

Összesen 53 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
füst
2011. december 06. 14:07
A kormány ötlete hasznos és szükséges. Egyrészt a kilakoltatási tilalmat előbb, utóbb fel kellett oldani, mert az amúgy is lefékezett hitelezést lehetetlenné tette. Másrészt mégis el kellett kerülni, hogy tömegesen kerüljenek az utcára. Ehhez rendelt ötlet az eszközkezelő. Nyilván szükség lett volna arra, hogy minél többeket mentsenek meg a kilakoltatástól, de ennyi pénz van. Legalább a többgyerekeseknek van alternatívájuk. A barmok, akik ész nélkül csak kritizálják az elképzelést (tartalomtól, kivitelezéstől függetlenül), nem érdekesek. Unalmasak. Hőzöngőek.
sóhivatalnok
2011. december 06. 12:06
Ez a cikk (és főleg a címe) nagyon durva csúsztatás. Nagyjából 100 ezer család van ilyen természetű bajban, az - 10 millió forintjával számolva) 1000 milliárd forint. Ennyi kellene ahhoz, hogy az érintetteket valóban megmentsék. Ehhez képest a költségvetésben pár milliárd forint van az eszközkezelőre (az állami propagandaadó támogatásának kevesebb mint a tizede). Ennyit a megmentésről és a fontossági sorrendről. Ez egy olcsó és ócska propagandafogás, ugyanúgy, mint a hetvenlakásos ócsai adós-lakópark. A sok sötét meg beveszi, ezt is...
liberálzöld.
2011. december 06. 11:51
A puding próbája ugye .... Kormányunk 100 ezer végtörlesztőt várt. Ma reggel láttam tv-ben, hogy összesen 5 ezren éltek a végtörlesztés lehetőségével, max. 2 ezren vettek fel hozzá forint hitelt, a többit kifizette az adós zsebből. Na, ezért kellet felb@xni a bankvilág agyát és magunkra haragítani a fél világot! Annyi történt, hogy 5 ezer adós qrvq jól járt. Az ország meg szív miatta, mint a torkos borz.
tarackos
2011. december 06. 09:37
Valami ilyesmi mindenképpen kellett már. Legrosszabb esetben megmaradnak bérlakásnak, sztem ez lenne a legjobb. Viszont úgy rémlik csak néhány milliárdot szánnak rá pedig az elfüstölt 4 ezer milliárdból futotta volna többre is. Vagy a MOL részvényből, stadionokból, hosszú már a lista...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!