Ezt nem fogja a kirakatba tenni a balliberális média: tételesen felsorolták, miért szárnyal a magyar gazdaság (VIDEÓ)
„Ha összefogunk, Magyarország megcsinálja!” – emelte ki Vitályos Eszter.
A kabinet és a Magyar Bankszövetség képviselői ezután havonta találkoznak majd, hogy a bankrendszert és a gazdaságot érintő kérdésekről, így a devizahitelesek problémáiról, a kis- és közepes vállalkozásoknak (kkv) juttatott források bővítéséről, a lakáshitelezés felpörgetéséről, illetve a pénzügyi szektor szabályozásában szükséges változásokról egyeztessenek.
A kormány és a Bankszövetség közötti első, csütörtöki találkozó után Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter, Szász Károly, a pénzügyi felügyelet (PSZÁF) elnöke és Patai Mihály, a Bankszövetség elnöke együtt tartott sajtótájékoztatót.
Matolcsy arról beszélt, hogy a tervezett gazdasági bővülés teljesüléséhez új forrásokat kell pumpálni a rendszerbe. Az otthonteremtési program jövőre 0,2-0,4 százalékponttal járulhat hozzá a GDP növekedéséhez, a Magyar Fejlesztési Bankot hatvanmilliárd forinttal feltőkésítik, amely az állami pénzintézet hitelezésének hatszázmilliárdos bővítését teszi lehetővé. Szükség van arra is, hogy a bankok több forrást helyezzenek ki a kkv-szektorban, illetve növeljék aktivitásukat a lakáshitelezésben. Matolcsy elképzelhetőnek tartja, hogy a hitelintézetek jövőre, illetve 2013-ban annyival csökkenthetnék a bankadó alapját, amennyivel ebben a két szegmensben növelik a hitelállományukat.
Szász Károly arról beszélt: a PSZÁF adatai szerint szeptember 29. és október 23. között 23 ezer ügyfél élt a végtörlesztéssel, ez közel 134 milliárd forint hitelállományt érintett, a bankoknak pedig 33 milliárd forint veszteséget okozott. Igényét további 43 ezer adós jelezte a bankoknál, amely csaknem 296 milliárd forint hitelt takar és még 71 milliárd forint mínuszt jelent a pénzintézeteknek.
Patai Mihály, a bankszövetség elnöke elmondta, hogy hat bank (Erste, FHB, CIB, K & H, OTP, Raiffeisen) vezetőjéből létrejött az a munkacsoport, amely két héten belül kidolgoz egy több elemből álló javaslatcsomagot a lakossági frankhitelprobléma megoldására. Ennek része lehet az árfolyamgát rendszerének átdolgozása. A törlesztőrészletek rögzítését Patai jó példának nevezte arra, amikor a bank, az adós és az állam együtt vállal szerepet a probléma megoldásában - írja a Népszabadság.