*Ez a tartalom csak előfizetéssel rendelkező olvasóink számára elérhető.
VI. évfolyam 36. szám
Takács Péter
Egészségügy – Kikérdeztük az államtitkárt
2024. szeptember 04.
*Ez a tartalom csak előfizetéssel rendelkező olvasóink számára elérhető.
Hetilap
Amikor beértem a célegyenesbe, és nem ért senki a lábamhoz, tudtam, hogy nagy baj már nem lehet – Rasovszky Kristóf a Mandinernek
Örökké emlékezetes, ahogy Rasovszky aranyérmének ünneplése helyett barátjának, Betlehem Dávidnak szurkolt a célban. A párizsi olimpia 10 kilométeres nyílt vízi versenyén együtt írták be magukat a sportág aranykönyvébe.
Magyar Péter úr figyelmébe: valós politikai teljesítmény nélkül, világmegváltást ígérő retorikával még senki nem lett miniszterelnök
A belpolitikai örvények után viszont foglalkozzunk azzal, ami valóban fontos a magyar jövő szempontjából. Három fő csapásirány a következő hónapokra. Constantinovits Milán írása.
Heroikus munka az ukrajnai gyermekekért – Minden nehézség ellenére kitartanak a beregszászi máltaiak, noha az adományok apadnak, a munkás kéz pedig fogy
Van ugyanis miért kitartani: van olyan sérült gyerek, aki fél éve se beszélni, se járni nem tudott, most pedig már verset szavalt az óvodai ünnepségen a színpadon.
Nagy a baj, komoly kihívást jelentenek az extrém hőhullámok – nem erre tervezték a világ energiahálózatait
A klímaváltozás és a megújuló energia termelési csúcsai egyre növekvő terhet rónak a hálózatokra: a globális áramigény tizenöt éven belül várhatóan megduplázódik.
Egyedül a remény létezik
A remény festője, ez a remény viszont távoli és szinte elérhetetlen. Kétszázötven éve született Caspar David Friedrich.
Külföld
A selyemút kínai kapujában – Hszincsiang és az ujgurok másik története
Egyszerre ősi és ultramodern városok, sokszínű kultúra egy hatalmas ország nyugati kapujában. Hszincsiangban, az ujgurok vidékén jártunk, ami sokkal több a róla szóló híreknél. Kohán Mátyás írása.
Demkó Attila: Ukrajna bizonyított – olyasmiket tett meg Moszkával szemben, amiket korábban lehetetlenség lett volna
Kijev bizonyította azt is, hogy tud független lenni Washingtontól. Nemcsak a nyílt amerikai reakciók mutatják, hogy az offenzívára nem kért engedélyt, hanem a kevésbé nyíltak is.
Most már biztos: léket kapott Európa fő hatalma – mély válságok felé tart Németország
Bár hajmeresztő kényszerkoalíciókkal még ki lehet kerülni a látványos társadalmi elvárásokat, borítékolhatóan nehéz idők várnak az országra.
Közélet
Zelenszkijnek most már észhez kell térnie – inkább a borzalmas vég, mint borzalmak vég nélkül
Ukrajna a mobilizációs tartalékai végére ért, egyre nehezebb pótolnia a veszteségeket. Mindezzel az orosz hadvezetés is tisztában van. Koskovics Zoltán írása.
Orbán Viktor hamarosan nagyívű beszédet mond – itt a kötcsei piknik!
Az utóbbi években az orosz–ukrán háború határozta meg a konzervatív oldal nyár végi összejövetelének és Orbán Viktor kötcsei beszédének alaphangját. A jelek szerint idén sem lesz másképp.
L. Simon László: A rövid távú megoldás az iskolarendszer azonnali átalakítása lenne – ám ehhez hiányzik a bátorság
A Fidesz azután is kétharmadot kapott, hogy államosította a kórházakat, a közoktatást és a tankönyvkiadást. Ha ezek egyike sem rengette meg a hatalmat, akkor miért kell félni a strukturális reformoktól?
Hatalmas változás előtt a magyar bérrendszer – már a recept is megvan hozzá
Most jött el az ideje ennek a több évtizedes távlatban nézve is példa nélküli változtatásnak.
A bor a magyar identitásunk része, beleivódott a kultúrába, a hagyományainkba, a történelembe: meg kell mentenünk! – Rókusfalvy Pál a Mandinernek
Gazdag hagyomány, drámai folyamatok, nagyszerű lehetőségek – valahogy így lehet összegezni a magyar bor helyzetét. A részletekről Rókusfalvy Pál kormánybiztost kérdeztük.
Magyar Péter „semmiben se hibás”, Gyurcsány bánkódhat tovább, a Momentum lassan elenyészik – kemény nyáron van túl a haza baloldal
Botrányok, kilépések és civakodások – nagyjából így teltek az előző hónapok az ellenzék háza táján. Összefoglaltuk, mi történt a nyári uborkaszezonban.
Célkeresztben az egészségügy
Magyar Péter rárepült a kórházakra, az általa festett kép azonban egyoldalú. Az sem igaz, hogy csak nálunk vannak gondok.
„Csak a magánéleti botrányairól és a nyári VIP-bulikról akarja elterelni a figyelmet” – megszólalt az egészségügyi államtitkár Magyar Péter kórházi hőmérőzéséről
Az egészségügyet folyamatosan lehet és kell is fejleszteni, ám egy biztos: jobb állapotban van, mint amit gondolunk róla – hangsúlyozza az ágazatért felelős államtitkár. Miért nem cserélik le a kórházi klímákat egyszerre? Jut-e több forrás az egészségügyre? Államosítják-e a szakrendelőket? Takács Péterrel beszélgettünk.
Könyvek a jövőről
Az ízlés nélküli ízlés világuralma
Az Instagram a kávézókat, az Airbnb a lakásokat, a Spotify a zenei ízlést uniformizálta. Az ajánlóalgoritmusok térnyerésének eredménye, hogy mindenben az emberi kultúra legkevésbé érdekes és leginkább átlagos motívumai válnak meghatározóvá. A szabályozás lehetetlen, csak a tudatosság segíthet – vallja a The New Yorker kritikusa.
Élet
A woke-ok már a spájzban vannak
Nem hagynak túszokat: ahol a woke ideológia áttör, minden rendelkezésre álló teret elfoglal magának. Soroljunk példákat? Sorolunk. Rajcsányi Gellért írása.
Ha nincs élethez való jogod, semmid sincsen
Magyarországon több mint hatmillió abortuszt végeztek a hatvannyolc évvel ezelőtti legalizálása óta; a múlt évben huszonegyezret, ami naponta több mint hatvan elvetetett életet jelent.
Dolce vita Veszprémben
A végeláthatatlan nyári programdömping után itt a folytatás: jön a Balaton Wine & Gourmet gasztrofesztivál, amelynek harmadik alkalommal ad helyet a királynék városa.
Tudomány
Újraélnék a magyar informatika hajnalát
Egy több mint hatvanesztendős, magyar gyártmányú számítógépet próbálnak évek óta új életre kelteni a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem informatikus kutatói.