Márciusban ismét összeméri a bicepszét Németh Kristóf Orbán Viktorral (VIDEÓ)
A miniszterelnök a színésznek Kötcsén kijelentette, „örüljön, hogy nem vele kell ringbe lépnie”.
Az utóbbi években az orosz–ukrán háború határozta meg a konzervatív oldal nyár végi összejövetelének és Orbán Viktor kötcsei beszédének alaphangját. A jelek szerint idén sem lesz másképp.
Nyitókép: Polgári Magyarországért Alapítvány
Huszonharmadik alkalommal rendezi meg a Polgári Magyarországért Alapítvány a kormányoldal őszi idénynyitójának is tekinthető kötcsei pikniket, a Fidesz és a KDNP politikusainak, a konzervatív oldal gondolkodóinak, közéleti szereplőinek kora őszi találkozóját. A 2004 óta egy kivétellel minden évben megtartott összejövetelnek hagyományosan Orbán Viktor beszéde a legfontosabb eleme.
A szombati eseményen a miniszterelnök most is zárt körben mondja el kül- és belpolitikai témákat egyaránt érintő, stratégiai iránymutatásokat is tartalmazó beszédét. Információink szerint a kötcsei Dobozy-kúrián megrendezendő összejövetel idei mottója az orosz–ukrán háború árnyékában a „legyen béke már!” babitsi sor lesz, ami nem meglepő Orbán Viktor nyári békemissziójának és a magyar kormány törekvéseinek tükrében.
Az előző évek kötcsei találkozóinak szintén a szomszédunkban dúló háború adta az alaphangját. Tavaly az „Ahol a szabadság, ott a haza” mottó jegyében telt a piknik, a miniszterelnök politikai igazgatója felidézte, hogy a kormányfő a 2024-es európai parlamenti választás fontosságáról beszélt. Orbán Balázs akkor úgy fogalmazott, Brüsszelt foglyul ejtette egy háborúpárti és korrupt elit, s az elhibázott döntések súlyos károkat okoznak, Európa versenyképessége egyre romlik, ezért szükség lenne a jobboldali erők megerősödésére, hogy végre az unióban is elinduljon a változás. Ha áttörést nem hozott is a júniusi választás, elmozdulást igen. Beszámolók szerint tavaly a miniszterelnök arról is beszélt a pikniken, hogy 2034-ig tervezi saját kormányzását.
Az összejövetel idei mottója a »legyen béke már!« babitsi sor lesz”
Orbán Viktor a háború kitörésének évében a fegyveres konfliktusra, annak hatásaira helyezte a hangsúlyt. Rámutatott az Oroszországgal szembeni szankciók elhibázottságára, mivel, ahogy fogalmazott, azok nem az orosz vezetésnek, hanem sokkal inkább az Európai Uniónak fájnak. A miniszterelnök két éve azt jósolta, hogy a háború akár 2030-ig is elhúzódhat, és sötét képet festett Európa jövőjéről is, amennyiben nem sikerül változást elérni Brüsszelben. Orbán Viktor külön kiemelte a demográfiai fordulat szükségességét és a teljes foglalkoztatottság elérését.
A 2021-ben tartott pikniket a 2022-es országgyűlési választásra való ráhangolódás határozta meg, s a miniszterelnök értékelte a pandémia idejére hozott kormányzati intézkedéseket is. Orbán Viktor komplex stratégiát vázolt fel a közeledő választásra, és a „mi győzünk, ők veszítenek” jelszóval lelkesítette a hallgatóságát. Ahogy elmondta, az országgyűlési választás fő kérdése leegyszerűsödött, a baloldal a 2002 és 2010 közötti időszakot hozná vissza, ugyanazokkal a javaslatokkal és ugyanazokkal a politikusokkal. A kormányfő akkor azt is kiemelte, hogy Kína és az Egyesült Államok vetélkedése új hidegháborúval fenyeget, a nemzetközi baloldal pedig olyan ideológiai konfliktusokat generál, amelyek szétverhetik az Európai Uniót.
***
Kavecsánszki Ádám, a PMA elnöke
Mi a kötcsei piknik jelentősége a polgári közösség számára?
Az, hogy egy eseményt húsz esztendeje minden évben megrendeznek, már önmagában is szép teljesítmény. Kötcse a rendszerváltozást követő legsikeresebb politikai közösség fontos és pótolhatatlan találkozási helyszíne, ahol magunk között, jó és komoly társaságban hasznos iránymutatást és új lendületet kapunk közös ügyeink intézéséhez. Minden kötcsei találkozás és kézfogás – főleg mert egymáshoz hasonlók társaságában zajlik – természetesen erősíti a személyes és a közösségi identitást.
Egyfajta misztérium lengi körbe az eseményt, hiszen a meghívottak között van a jobboldali politikai és közéleti szereplők krémje, a rendezvény nem sajtónyilvános, és a miniszterelnök beszédének tartalma is a megjelentek között marad. Miért van szükség egy ilyen, az évértékelőtől és a tusnádfürdői beszédtől merőben eltérő rendezvényre?
Az említett események legfőbb célja a nyilvánosság tájékoztatása, a nagyobb közönség megszólítása, a kötcsei találkozók célja pedig a zárt ajtók mögötti eszmecsere és a stratégiai tervezés. Kötcse jelentőségét és egyediségét a rendelt idő és hely, a könnyed, családias hangulat, a résztvevők köre és Orbán Viktor programalkotó előadása adja.
Mivel foglalkozik az alapítvány, amikor nem a kötcsei találkozót vagy a miniszterelnöki évértékelőt szervezi?
A Polgári Magyarországért Alapítvány januártól decemberig szervezi a polgári közösség életét, aminek számtalan kezdeményezés a bizonyítéka: ösztöndíjprogramok Budapesten és Brüsszelben, hazai és nemzetközi elismerések adományozása, képzések, szakmai konferenciák és kulturális programok.