Célkeresztben az egészségügy
Magyar Péter rárepült a kórházakra, az általa festett kép azonban egyoldalú. Az sem igaz, hogy csak nálunk vannak gondok.
Egy több mint hatvanesztendős, magyar gyártmányú számítógépet próbálnak évek óta új életre kelteni a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem informatikus kutatói.
Nyitókép: Mandiner-archív
1958 novemberében ünnepélyes sajtótájékoztatót tartottak a Budapesti Műszaki Egyetem Vezetékes Híradástechnika Tanszékén, melyen hírül adták, hogy elkészült az intézmény, sőt az ország első programvezérelt számítógépe – idézi fel Németh Krisztián, a BME Távközlési és Mesterséges Intelligencia Tanszékének egyetemi adjunktusa. A saját tervezésű és építésű gép a „Műszaki Egyetem első elektromos számológépe” név rövidítéseként a MESZ I. nevet kapta. Bő fél évszázad múlva felmerült a kérdés: vajon hogyan is működött? A választ egy évtizede keresi egy egyre bővülő csapat. E kutatói közösségbe a Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézettől a Lufthansa magyarországi vállalatáig több helyről érkeznek szakemberek.