Küldetésük a lengyel szellemiség és lelkiség közvetítése – bemutatkoznak a velünk élő lengyel közösségek
Harminc éve ápolják a lengyel hagyományokat többek között Kőbányán. Takácsné Kalińska Katarzyna, az egyesület elnökével beszélgettünk.
Egy évszázaddal ezelőtt a függetlenségét visszanyerő, ám Trianon sokkjával és saját összetett társadalmi, politikai és gazdasági válságaival küszködő Magyarország népe kereste az előre és fölfelé vezető utat. Hatos Pál történésszel beszélgettünk hazánk előző húszas éveiről.
Száz éve Magyarország a Trianonból való felocsúdás éveit élte. Mennyire tért magához a magyar társadalom a történelmi sokk után?
Az első világháború ugyan befejeződött 1918 novemberében, de Európa keleti részére még évekig nem köszöntött nyugalom. Kelet- és Közép-Európa kis és törékeny nemzetállamai az egymás ellen viselt háborúkban születtek meg, a területére benyomuló ellenséges csapatoktól szenvedő történelmi Magyarországot pedig széjjeltépték a nagy háború utáni kis háborúk. Trianon „Trianon” előtt következett be, az utódállamok csapatai a széthulló, demoralizált ország területének nagy részét néhány hónap alatt birtokba vették. Eközben a magyar társadalom 1918 és 1921 között egyfajta hideg polgárháborúban élt, a területi megcsonkítással párhuzamosan rengeteg belső, elmérgesedő konfliktus is mély sebeket okozott. Az ország egyébként is nehezen ocsúdott fel a trianoni béke sokkoló következményeiből: a formálódó kisantant fenyegető gyűrűje, a nemzetközi elszigeteltség, a lecsúszott középrétegek szociális létbizonytalansága, az elszakított területekről menekülő százezrek ínsége fokozta a háború pusztításából, valamint a forradalmak, a román megszállás megrázkódtatásából kilábalni alig kezdő ország nyomorát, társadalmi és politikai feszültségeit.