Egy nép, egy birodalom, egy vezér – ezt olvasták 2024-ben!
Vajon hogy menekült volna meg negyedmillió magyar, „ha az EU hagyja”? Mit üzentek hazánknak Svédországból? S mit kaptunk von der Leyentől?
Csak növelte, nem csökkentette az Európán belüli különbségeket a kutatás-fejlesztés terén az EU Horizont 2020 programja.
Gózon Ákos írása a Mandiner hetilapban.
Nagy várakozások előzték meg, jó néhány látványos tudományos és innovációs eredményt hazánkban is hozott, összességében azonban az eredeti céljaival szemben inkább növelte, semmint csökkentette a kutatás-fejlesztés terén a 21. század második évtizedére a kontinensen kialakult földrajzi különbségeket – ez a mérlege az Európai Unió 2014 és 2020 között működő Horizont 2020 pályázati konstrukciójának a területi statisztika szemszögéből.
A Horizont 2020 a világméretű társadalmi és gazdasági kihívásokra kívánt reagálni a tudomány eszközeivel. Meghirdetésekor a világ legnagyobb kutatási programja volt, közel 79 milliárd eurós költségvetéssel gazdálkodott, s az Európai Unió kutatás-
fejlesztési és innovációs politikáját alapvetően határozta meg 2014 és 2020 között. Legfontosabb célja az volt, hogy az EU megőrizze a helyét a világméretű tudásversengésben. Ennek érdekében az alapkutatások fejlesztését, az ipari modernizációt és a társadalmi-gazdasági kihívások kezelését tűzte a zászlajára. Három kezdeményezést: a kutatási, technológiafejlesztési és demonstrációs keretprogramot, a versenyképességi és innovációs keretprogramot, valamint az Európai Innovációs és Technológiai Intézet működtetését foglalta magában, és a korábbi keretprogramoknál egyszerűbb adminisztrációt, valamint új, innovációorientált szemléletet ígért a pályázóknak.