Ádám Rebeka Nóra írása a Mandiner hetilapban
A romániai kisebbségellenes intézkedések példáit hosszan sorolhatnánk az iskolák bezáratásától, a szobrok lebontásán, a magyar feliratok és helységnévtáblák eltávolításán át a zászlók és ünnepek tiltásáig. Románia kisebbségpolitikáját száz éve szándékos mulasztások, nem teljesített ígéretek és a magyar történelmi múlt lassú és észrevétlen eltörlésére irányuló törekvések jellemzik.
Ennek volt ékes példája a 2019-ben kirobbant úzvölgyi incidens is,
amely során az első világháborús magyar katonatemetőben törvénytelen román területfoglalás történt. A Bákó megyei Dormánfalva önkormányzata ugyanis a sírkert egyik oldalában kialakított egy betonkeresztekkel teletűzdelt, román hadisírokból álló parcellát anélkül, hogy erre engedélyt kért volna a hősi emlékhelyet fenntartó és gondozó csíkszentmártoni önkormányzattól. A parcella avatását a magyar közösség nem hagyta reakció nélkül, élőlánccal tiltakozott a jog- és kegyeletsértés ellen.
A helyzet hamar eszkalálódott, és soviniszta tömegmegmozdulásba csapott át.
A feltüzelt szélsőjobboldali románok gyakorlatilag elfoglalták a temetőt.
Felmásztak a kerítésre, kitörték a kaput, dulakodtak a csendőrökkel, és kitépték a magyarok által állított mogyorófa kereszteket. Mindeközben pedig záporoztak a „Ki a magyarokkal az országból!” és a „Nem az számít, kihez tartozik a temető, hanem az, hogy román földön van” mondatok.
A temetőt az 1916-os román betöréskor, majd a románokat kiszorító csatákban elesett osztrák–magyar katonáknak létesítették 1917-ben. A bekerített, székelykapuval ellátott emlékhelyen közel hatszáz fakereszt áll. A sírkert azon szegletében, ahol a román térfoglalás történt, az elhantolt hősök többsége a miskolci 10-es gyalogezredhez tartozott.
„Nagyapáink az első és a második világháborúban is harcoltak itt,
a keleti határokon azért, hogy nekünk országunk s hazánk legyen. Úgy gondolom, a halott katonák már megvívták a harcot értünk és a családjainkért. Békét kellene nekik hagyni, hadd pihenjék örök álmukat! Tisztelettel és kegyelettel kellene emlékezni rájuk. Mi, akik ott voltunk aznap a temetőnél, rendkívül szomorúan éltük meg, hogy egy ilyen eset a 21. században megtörténik” – mondja lapunk megkeresésére Birtalan Sándor, Csíkszentmárton polgármestere.